1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Millet ve Ümmet–10
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet ve Ümmet–10

A+A-

Geçen haftaki ABD ve Meksika seyahatimizin ardından arayı soğutmadan millet ve ümmet konusunu bir sonuca bağlamak üzere kaldığımız yerden devam edelim.
*
Bu yazıya başlamamın amacı İslam’a göre milliyetçiliği günah ilan etmeye çalışanların aslında kime hizmet ettiğini sorgulamaktır. Milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı bilmelerine rağmen iki kavramı birbirine karıştırmaktaki amacı ortaya koymaya çalışmaktır. Kelime tanımı itibarı ile zamanında bir ümmet bilinci ile hareket eden Haçlı Ordularının, Selçuklu ve Osmanlı karşısında başarılı olamayınca ümmetçiliği bırakıp millet millet mücadele yolunu seçmeleri ve her milletin ayrı ayrı başarılı olarak dünyayı yönetir hale gelmeleri ders alınacak tarihi bir gerçekliktir.
*
Millet ve ümmet konusu bir köşede tartışmak için fazla derin bir konu, enine boyuna yazılacak bir kitap daha isabetli olur elbette ama mevcut imkanlarımız ile ancak bir kıvılcım olma çabasındayız. Zira İslam düşmanları Müslümanları dünya hakimiyetinden dışlamak için her yolu denemektedir.
*
Irkçılık günah diyene sözümüz yoktur, ırkçılık dine de insanlığa da yakışmaz ama milliyetçiliği de ırkçılık gibi gösterenlerin ihanetini veya cehaletini görmek Müslüman olarak feraset sahibi olmamız gerekliliğinin bir sonucudur. Biz iyi niyetimiz ile günaha girmekten korkarken, işbirlikçi hainlerimizin ve temiz kalpli cahillerimizin aslında kime hizmet ettiğini sorgulamayı ihmal etmemeliyiz.
*
Batının haçlı bakiyesi milletleri, bir yanda ABD gibi bir devlet içinde 72 buçuk milleti harmanlayıp tek bir millet çıkarmaya çalışırken diğer yanda AB 25 devleti bir araya getirip tek bir Avrupa Milleti oluşturma projesi yürütüyorken tek devlet ve tek bayrak sahibi Türkiye Cumhuriyetini bölmek için suni milliyetçilik pompası ile Kürtleri ayağa kaldırıp, yedekte farklı etnik grupları kaşırken Türkleri İslam’a göre Türküm demek günahtır, milliyetçilik günahtır diyerek uyutmaya çalışan, insanımızın asaleti ve feraseti ile alay eden oyunlar sergiliyorlar. Uyanık olmalıyız.
*
Evet, uyanık olmalıyız; Bize milliyetçilik günahtır diye örettiği halde, iş devlet makamlarına eleman almak olunca, kabiliyete, kapasiteye bakmadan kendi partilisini, kendi tarikatlısını, kendi cemaatlisini, kendi hemşehrisini, kendi akrabasını işe alanlara karşı uyanık olmalıyız. Bize İslam’a göre Türküm demek günahtır diye öğrettiği halde, her ortam ve fırsatta Kürtçülük yapan cemaat ve tarikatlara karşı uyanık olmalıyız.
*
İslam uğruna en çok şehidi veren Türk Milleti aynı zamanda İslam düşmanlarına en çok kaybı verdiren millettir. Bu yüzden Türk milletine saldırıların olması normaldir diyerek düşmanın nereden saldıracağı belli olmaz, bazen dışarıdan, bazen de içimize yerleştirdiği ajan misyonerleri ve aramızdan kandırdığı işbirlikçi hainlerimiz eliyle zihinlerimize ve imanımıza bile saldıracağını düşünerek uyanık olmalıyız.
*
Tekrarda fayda var, milliyetçilik ile ırkçılık farklı şeylerdir ve dünyada söz sahibi olan tüm devletler milliyetçilik ile kalkınmışlardır ancak bunlardan örneğin Almanya ve Japonya ırkçılığa kayınca tarihin kaydettiği en büyük şekilde cezalarını bulmuşlardır.
*
Biz güçlü bir ümmet kurmak istiyorsak, ümmeti oluşturacak milletleri yok saymak yerine o milletlerin gelişmesi ve güçlenmesi için gereken fikirleri üretmeliyiz. Selametle… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.