1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Milletin Egemenliği ve Diyanet
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milletin Egemenliği ve Diyanet

A+A-

Bir asker olmasına rağmen ordudan önce meclis gelir diyerek, işgal altındaki vatan topraklarında bile milletin iradesinin temsil edileceği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını önceleyen ve bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan eden Mustafa Kemal Atatürk’ü ve çalışma arkadaşlarını rahmet ve minnet ile anıyorum.

*

Anmak yetmez, onları her geçen gün daha iyi anlamalıyız. Anlamadığı şeyi inkar eden, anlamadığı kişiyi reddeden cehalet adetlerinden vaz geçmeliyiz. Vazgeçmezsek, düşmana çalışan hainler, tarih diye bize düşman yalanlarını yutturacaktır hatta yutturmaktadır.  Kananlar utansın, utanmak istemeyen kanmasın, uyansın ve işin aslını esasını anlamaya çalışsın.

*

Dünyada, çocuklara armağan edilen tek bayram olma özelliği ile 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti’nin çocukların omuzlarında yükseleceğine olan inancı gösterir. Çocuklarımız, milletimizin geleceğidir, göz bebeklerimizdir. Bu bayramın, milletin geleceği olan çocuklarımızın zihinlerine ve gönüllerine, ulusal egemenliğin, milli hâkimiyetin tadını ve coşkusunu verecek şekilde kutlanması gerekir. Çocuklarımıza vereceğimiz eğitimin ve öğretimin aslında geleceğimizin güvencesidir. 

*

Çünkü bizdenmiş gibi, milletimizdenmiş gibi, dinimizdenmiş gibi görünerek aramıza sızan ama milletin hâkimiyetinden rahatsız olan bazı kişilerin boş durmadığı,  çocuklarımızı kendi milletine ve kendi geçmişine ve gerçeklerine düşman etmek, onların temiz zihinlerini kirletmek için çalıştıkları görünüyor. Bu milletin ekmeği ile büyüdükten sonra, kendi milletine silah çekecek kadar, kendi meclisini bombalayacak kadar zihinleri yıkanan ve İslam’a hizmet ediyoruz zannı ile İslam düşmanlarına hizmetçi olanları hep birlikte gördük. Allah tekrarının göstermesin.

*

Milletin hâkimiyetinden rahatsız olanlar, karşı görüş olarak “Hâkimiyet milletin olamaz, hâkimiyet Allah’ındır” sözü ile (hâşâ) Allah’ı millete veya milleti Allah’a rakip görme cehaletini fark etmeyen çocuklarımızı ve hatta yetişkin kardeşlerimizi kandırabilmekteler… Bu fikirlerin tohumu nereden geliyor?

*

Milletin hâkimiyeti, mutlak yaratıcı ve hakim olan Allah’ı muhatap alabilecek veya hâşâ O’na rakip olabilecek bir seviye değildir. Şüphesiz Allah yarattığı şeylerin üzerindedir. Milletin hâkimiyeti kendi seviyesinde olan diğer milletlere veya milleti oluşturan bazı sınıflara karşı kullanılan bir haktır. “Hâkimiyet milletindir” sözü, milleti şöyle veya böyle etki ve baskı altına almış olan kapütilasyoncu devletlere ve kendini milletten üstün gören bir takım sınıflara karşı söylenmiştir. Bu sınıflar bazı aşiretler, tarikatlar, bazı aileler olabilir. Milletin kendi kendini yönetme hakkı, kerameti kendinden menkul birilerine teslim edilemez. Sapık görüşlerini yüce dinimiz İslam’ın öğretilerine karıştırarak çocuklarımıza ve bize yutturmaya çalışanlara karşı ne yapmalıyız? Diyanet bu konularda çalışmak ve cevap üretmek için ilim ile bilimi barıştırmak zorundadır. Meydanı sözde tarihçi, TİÇ’lere (tarihi içeriden çarpıtanlar) ve sözde hoca, DİÇ’lere (dini içeriden çarpıtanlar) bırakmamalıdır.

*

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın “Halkın gücünün üzerinde bir güç yoktur” sözü “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünü anladığının ispatıdır ve bu tüm milletimize iyi anlatılmalıdır. Bundan sonra, o gücü kimler temsil edebilir? Nasıl temsil edebilir? sorularının cevabını iyi eğitim almış çocuklarımız bulacaktır. “Millî egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.” Mustafa Kemal Atatürk… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.