1. YAZARLAR

  2. Mustafa Balta

  3. Milletlerarası Hukuk mu? Güç Savaşı mı ?
Mustafa Balta

Mustafa Balta

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milletlerarası Hukuk mu? Güç Savaşı mı ?

A+A-

Barışçı olmak ve hukuka uygun hareket etmek iyidir ve gereklidir. Ancak, meşru ve hukuki haklarımız göz göre göre fiilen gasp edilmeye çalışılıyorsa, artık meşru müdafaa hakkımız doğar. NATO gibi ittifaklar barış zamanı işe yarar. Ama dünya eksen değiştirirken, eski ittifaklar savrulup yenidünya düzeni ve yeni ittifaklar kurulurken, eski çökmüş düzenin araçları işe yaramaz. NATO üyesi olmamıza rağmen, bazı NATO üyesi ülkeler, birbirini gazlayarak bizim haklarımızı elimizden almaya kalkıştıklarında, savaşa hazır olmak gereklidir. Bu noktada güç hakkı korur. Gücün yoksa, hakkını elinden alıp, bir güzel yerler. Bu kadar açıktır. Doğu Akdeniz’e en uzun anakara kıyısı olan Türkiye, Yunanistan manivelası ile ötelenmek isteniyor. Milletlerarası Sözleşmelerin hükümlerine göre de haklı olmamıza rağmen, kendi karasularımızda petrol ve doğalgaz aramalarımız engellenmeye çalışılıyor.

***

Bu bâtıl batı, bizi hep parya olarak görmek istiyor. Bölgesel güç ve küresel güç olmamızı asla istemiyor ve engel olmak için elinden gelen her şeyi yapıyor ve yapacak. Yunanistan ve arkasındaki bâtıl batı ittifakı er veya geç bizimle açık bir hesaplaşmaya girecektir.

Buna hazır olmamız lâzım. Yunan bize az gelir ama yine arkasındakilere güveniyor olmalı!

Öncelikle, 7 düvel ile savaş halindeyken, asıl sorunumuz içimizdeki "batı hayranları" olacaktır. İçerde "Siyasi Muhalefet" adı altında, bu ülkenin "her daim karşısında yer alanlar" konusunu çözmemiz lâzım. Ya çözeriz, ya da millete bunu çok iyi anlatıp, içerde de dışarda da her cephede birden mücadele etmek zorunda kalırız. Zor olur elbette lakin, iş, bu zoru başarabilmektir. Akıllı siyaset, süper stratejiler, yeterli güç, inanç, idealizm, kararlılık, birlik, beraberlik ve yeterince çaba-gayret şarttır.  Bâtıl batı ile aramızdaki "büyük hesaplaşma" kaçınılmazdır ve yakındır. Hazır ol cenge, ister isen sulh-u salâh. Allah (CC)  yâr ve yardımcımız olsun.  Vesselâm.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.