1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Milletten Ümmete Kudüs
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milletten Ümmete Kudüs

A+A-

İslam ümmetini kurması beklenen Müslümanlar öncelike mensubu oldukları milletleri maddi ve manevi yönde yeterince geliştirmeden, milletler üstü bir birlik olan ümmeti kurabilir mi? Milletin tanımı üzerinde anlaşamayanlar, ümmeti anlayabilir mi?  Sağlam ve düzgün tuğla yapamayanlar, düzgün duvar örebilir mi, sağlam bina yapabilir mi?

*

“Boşver milleti, mezarda hangi millettensin? diye sormuyorlar. Ne önemi var milletin!” ile “Mezarda hangi millettensin? diye sorulunca, İbrahim’in milletindenim diyeceksin!” gibi iki zıt bilgiyi aynı anda kabul eden kafası karışık Müslümanların mensubu oldukları milletleri geliştirmesinden bahsedebilir miyiz?

*

Nedir millet? Milletin tanımı çok geniş bir alana yayılıyor.

 — Millet aynı soya mensup insanların tümü. 

 — Millet aynı ülkede yaşayan insanların tümü

 — Millet aynı devlet yönetimi altındaki insanların tümü.

*

Aynı soydan olup farklı ülkeler üzerinde farklı devletler kuran -Araplar, Türkler- milletler olduğu gibi aynı devlet içinde yaşayan, farklı soydan insan toplulukları modern çağın gerçekleri olarak karşımızda dururken, bu tanımlardan birisi ile sınırlı kalmak hiç de kolay değil, kolay olsa bile yeterli değil.

*

Bununla birlikte devlet kuramayan veya millet olma vasfını yitirmiş “halklar” da karşımızdaki bir başka gerçek. Buraya, milletin farklı coğrafya veya farklı kültürde yaşayan parçalarına “halk” denir tanımını da eklemek gerekiyor ama halk, parçası olduğu milletin özelliklerini taşıdığı için konumuza millet üzerinden devam edelim.

*

AB örneği kurduğu devleti başka milletlerin devletleri ile birleştirip, çatı bir devlet altında yaşamak isteyen milletleri sergilerken, ABD örneği ise tek devlet çatısı altında yaşamak isteyen faklı halkların varlığını gösteriyor. Bu, millet tanımına “birlikte yaşama isteğini” de ekleme gereğini ortaya çıkarıyor.

*

Dünya siyasetinin ve dengelerin devlet tüzel kişilikleri ve devletlerin güçleri ekseninde oluştuğu gerçeğini dikkate alınca, millet tanımını; “bir devlete vatandaşlık bağı ile bağlı, devletin üzerinde kurulu olduğu ülkeyi vatan kabul eden ve gelecekte de birlikte yaşama isteği olan insanların tümüne” millet denir şeklinde özetlemek istiyorum.

*

Diğer tanımlar da yanlış değil elbette ama “ümmetçi görünmek için milliyetçi ile ırkçı arasındaki farkı görmezden gelerek, millet-milliyetçi düşmanlığı yapanlara, müslüman milletleri güçlendirmeden bir ümmet kurulamayacağını” anlatabilmek için böyle bir tanımda birleşmek gerektiğini düşünüyorum.

*

Soya dayalı yönetilen devletlerin kısırlaştığı ve ırkçılık batağına düştükleri gerçeği, bizi farklılıkları harmanlayabildiği ölçüde kalkınan devletileri görmeye zorluyor. Bize de farklılıklarımıza rağmen ortak yanımız “devlet”, “vatan” ve “gelecek” ekseninde birleşerek “birliğimizi millet olarak” güçlendirmek düşüyor...

Yarın devam edelim inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.