1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Milli Savunmadan Kimler Rahatsız?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milli Savunmadan Kimler Rahatsız?

A+A-

Son dönemde Türkiye’nin gerek yurt içinde gerekse Suriye ve Libya’da terör unsurlarına karşı sürdürdüğü operasyonlarda yüzde yüz başarıya ulaşmasının temelinde ‘Milli teknoloji’ gerçeği bulunuyor. Onlarca yıldır başta Amerika olmak üzere batılı ülkelerin ‘Ana kumanda yetkisi kendisinde’ olarak sattığı silahlarla teröre karşı bir arpa boyu yol kat edemeyen Türkiye savunmada yerlilik oranını yüzde 70 seviyesine çıkararak; sadece son asrın değil, belki de İstanbul’un fethinden bu yana en büyük hamlesini gerçekleştirmiş oldu.

Harp ve savunma sanayiinde üretim, modernizasyon ve mühimmat gibi ihtiyaçlarda batılılara muhtaç olmanın sıkıntılarını yakın tarihte Kıbrıs harbinde yaşamış bir millet olarak, PKK terörüne karşı da bu zaafiyetin sancılarını uzun yıllar çektik! Bizans ruhundan bir türlü arınamayan ülkelere karşın en etkin çare ‘tamamen bağımsız silah ve teçhizata sahip olmaktan’ geçiyordu.

***

Türkiye savunma ve havacılık sektörü geçen sene, bir önceki yıla oranla yüzde 40 artış sağlayıp 3 milyar 68 milyon 519 bin dolarlık ihracata ulaştı. Ukrayna, Katar, Umman, Bahreyn, Kazakistan, Türkmenistan, Endonezya, Pakistan, Libya ve Filipinlere yapılan ihracatın ekonomiye sağladığı katkıdan ziyade, bu ticaretin uluslararası çevrede kazandırdığı güven, itibar ve ağırlığın farkında olmak gerek.

2015-2019 döneminde Türkiye’den en fazla silah alımı yapan ilk üç ülke Türkmenistan, Umman ve Pakistan oldu. Son olarak Türkmenistan BMC ve Otokar ortak yapımı korvet ve zırhlı araç, Umman ise zırhlı araç alımı yaptı.

Pakistan korvet, su altı akustik sistemleri ve ASELSAN’ın geliştirdiği muhtelif elektronik sistemleri satın almanın yanında 30 adet ATAK helikopteri ile dört adet MİLGEM gemi için Türkiye’ye 6,5 milyar dolar ödeme yaparken bu vesileyle cumhuriyet tarihinin en büyük savunma ihracatını da gerçekleştirmiş olduk.

***

ASELSAN’ın geliştirdiği Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri Bahreyn’e, SARP DUAL uzaktan komutalı silah sistemleri ise Kazakistan’a ihraç edildi. Geçen hafta da Filipinler Türkiye’nin millî taarruz helikopteri ATAK’ı tercih ettiğini açıkladı.

Yurt içi ve yurt dışındaki güvenlik operasyonlarında kullanılan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı, kısa adıyla İHA’lar performansıyla dünyanın ilgisini kazandı. Önce Katar, ardından Ukrayna Bayraktar TB2’yi envanterine dâhil etti. Katar daha önce de zırhlı personel taşıyıcı Ejder Yalçın ile Bayraktar TB2 İHA’lardan satın almıştı.

ASELSAN’ın donanmadaki bütün denizaltılarda kullanılmak üzere geliştirdiği ZOKA-Akustik Torpido Karşı Tedbir Karıştırıcı ve Aldatıcı sistemleri için de yurt dışından ilk siparişi veren Endonezya oldu. Libya ise Türkiye’den BMC Kirpi/Kirpi II ve BMC Vuran gibi zırhlı araçlar ile SİHA ve İHA aldı.

Peki, yüz ağartan bunca olumlu gelişmeye rağmen, durumdan memnuniyet duymayan var mı acaba? Siyasi çevrelerde ‘damat söylemlerini öne çıkaranlara bakınca’ kimlerin bu gelişmelerden hoşnut olmadığını anlamak mümkün olacaktır.

Yarın devam edeceğiz…      

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.