1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Milli Savunmaya Denizaltılar da Katılıyor
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milli Savunmaya Denizaltılar da Katılıyor

A+A-

Terör yuvası haline gelen ve yıllardır Türkiye’nin binlerce şehit vermesine sebep olan Suriye’nin, iç savaşla birlikte ülkemize yönelik kaygı verici yapılanmalara sahne olması askeri operasyonları gerekli kılınca milli silah sanayiin ne kadar önemli olduğu bütün gerçekliğiyle bir kez daha ortaya çıkmıştı. Sınır boyunda terör inlerini yerle yeksan eden operasyonlarda göğsümüzü kabartan milli üretim araç ve silahlara her geçen gün yenilerinin ekleniyor olması guru vericidir.

***

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen ilk denizaltımız Piri Reis, Gölcük Tersane Komutanlığı’nda hafta sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle havuza çekilirken Seydiali Reis'e de ilk kaynak yapıldı. Dalmış durumda ve gizlilik içinde uzun süre harekat icra edebilme yeteneğinin yanında, yüksek süratli gelişmiş torpidolarıile kara dâhil satıh hedeflerine güdümlü mermi atabilme kabiliyeti olan 6 denizaltı bu projeyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na kazandırılacak. Piri Reis 2022’de diğerleri ise 2027’e kadar donanmaya katılacak.ASELSAN, HAVELSAN, MilSOFT, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Koç Bilgi ve Savunma, TÜBİTAK, AYESAŞ'ın geliştirdiği milli sistemlerin kullanıldığı denizaltıların inşasına Gürdesan, Sirena Marine, Arıtaş, İ-Marine gibi birçok yerli firma katkı veriyor.

Göklere örülen sur

Hisar Füzeleri

Milli savunmadaki yeni hamleler denizaltılarla sınırlı değil. İlk yerli ve milli hava savunma sistemi HİSAR, 2020 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılabilecek. HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sisteminin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimine sayılı günler kaldı. HİSAR - O Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi için de çalışmalar devam ediyor. Sistem 2021 yılında TSK envanterine dâhil edilecek. HİSAR'ın radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri Aselsan, füze sistemleri ise Roketsan tarafından geliştirildi. Farklı irtifalardaki tehditlere karşı hava savunma ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere geliştirilen HİSAR füzelerinin hedefleri arasında sabit ve döner kanatlı hava platformları, çeşitli füzeler ve insansız hava araçları bulunuyor. Hedef tespit, teşhis ve takip etme özelliklerine sahip HİSAR-A, dost düşman tanıma sistemi, çoklu angajman, ardışık ateşleme, üst komuta kontrol unsurları koordinasyonunda görev yapabilme, takım halinde görev yapabilme ve komuta kontrol, gece-gündüz ve kötü hava koşullarında görev yapabilme, konumlama ve yön bulma sistemi, zırhlı mekanize birlikler ile hareket kabiliyeti, nükleer, biyolojik ve kimyasal koruma, balistik koruma gibi üstün özelliklere de sahip.

Gücün sadece kendisine ait olmasını isteyenlerin Türkiye’nin milli hamlelerine karşılık durdurma operasyonları çekmelerini anlamak mümkün de, dünyayı etki ve yetki alanında tutmaya çalışan global çetelerle iş tutan yerli işbirlikçilere insan söyleyecek laf bulamıyor! 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.