1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Milli Siyaset Şuuru Olgunlaşıyor-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milli Siyaset Şuuru Olgunlaşıyor-1

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuk Kongre Merkezi’nde düzenlediği geniş katılımlı toplantıda ‘yeni icraatlar programını’ açıkladı. Belediyecilikte çıraklık ve kalfalık devresini Selçuklu Belediyesi’nde tamamladıktan sonra Tahir Akyürek’in milletvekili adayı olmasıyla Konya’nın yükünü omuzlayan Altay, heyecan uyandıran vaatlerde bulundu.2000’li yıllarda bir Ankara ziyaretinde tanışma fırsatı bulduğumuz Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her fırsatta Konya’yı ziyareti ihmal etmedikleri gibi Altay’ın ‘Benim Şehrim’ temalı programında da yanında olarak destek verdi.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta’nın yanı sıra MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ileMHP İl Başkanı Murat Çiçek’in de salonda hazır bulunmalarının yanında ‘İttifak ruhuna uygun olarak’ kürsüye gelerek destek vermeleri Başkanlık Sistemi’yle birlikte siyaset kültürümüze yerleşmeye başlayan ‘milli siyaset’ anlayışının en güzel tezahürüydü.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘gönül belediyeciliği’ sloganı Altay’ın ilk vurgusuydu. Sözlerine “Biz gönüller yapacağız, gönül kazanacağız ve gönülden hizmet ederek gönül belediyeciliğinin en güzel örneğini Konya’mızda sergileyeceğiz” diyerek başladı. Takdir edelim ki Altay göreve başladıktan hemen sonra, bilhassa sosyal platformlardaki aktivitesi ve halkla temas kurmada gösterdiği performansla zaten gönüllere dokunmaya başlamıştı.

Metro, Altay’ın ulaşıma dair başlıklarından biriydi. Projealtyapısının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca yapılacağı, araçların iseKonya Büyükşehir Belediyesi’nce alınacağı detayından başka bir ayrıntı vermedi. Şehir içi trafiğin rahatlatılmasına ilişkin de önemli projeleri hayata geçireceklerini söyleyen Altay,  geliştirilecek bir yazılımla akıllı telefonlar üzerinden trafik akışını kullanıcılara sunarak yoğun olmayan güzergâhları kullanmalarını kolaylaştıracaklarını anlattı. Görme engelliler için planlanan engelsiz duraklar projeside Konya’ya yeni bir vizyon kazandıracaktır.

***

Yıllar önce otogar, İstanbul Yolu üzerine yapılırken ‘Keşke Aksaray-Ankara yolukavşağına yapılsaydı’ diyenler olmuştu. Bulunduğu mevkidegelişime ciddi katkı sağlayan otogarın Aksaray-Ankara yolu kavşağına taşınması kararını Altay, ‘bir müjde olarak’ ifade etti. Tramvay hattının da bu bölgeye getirilecek olması sanayi bölgelerine ulaşımı kolaylaştıracaktır.Mevcut kamyon garajının ihtiyacı karşılayamadığı bilinen bir gerçekti. Altay, Aksaray Yolu’nda yaklaşık 3 bin araçlık yeni bir kamyon garajı yapacaklarını açıkladı. Böylece Konya’nın parlayan yeni bölgesi Aksaray yolu olacak.

Mevlana Çarşısı’nıninşasını yanıbaşında Selimiye eczanesinde izlemiş, tozunu toprağını yutmuştuk. Tahir Akyürek devrinde yıkılması gündeme gelmiş, daha sonra Başkan ‘Üst katlarda tıraşmala yaparak diğer katlarınmuhafazasını düşündüklerini’ ifade etmişti. Altay nihai kararı açıklarken ‘Şehre yakışmayan Mevlana Çarşısı’nı ve Altın Çarşı’yı yıkıp yerine daha kullanışlı bir çarşı ile meydan oluşturacağız’ dedi. Yeni çarşı ile parkın altı da komple ‘yeraltı otoparkı’ olarak düzenlenirse önemli bir eksiklik giderilmiş olacaktır.

Yarın devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.