1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Milli Siyaset Şuuru Olgunlaşıyor-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milli Siyaset Şuuru Olgunlaşıyor-2

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altayın toplantıda açıkladığı yeni icraatlar programına kaldığımız yerden devam ediyoruz…

‘Cephanelik’ olarak bilinen 3 milyon 521 bin metrekare alanı yerleşim yeri olarak dönüştüreceklerini anlatan Altay bölgede yatay mimari, şehircilik ve sosyal donatıların en güzel örneklerini uygulayacaklarını kaydetti. Cephanelik bölgesinde yeşil alanlar, yürüyüş alanları, bisiklet yolları, sosyal donatılar, sağlık tesisi, ticari alanlar ve camilerle birlikte 4 bin 789 daire inşa edilecek. Altay bu projenin Türkiye’de ses getirecek özellikler taşıdığını da kaydetti. Tabi bir diğer önemli husus,  yerleşim alanında kalması sebebiyle güvenlik açısından riskler oluşturan cephaneliğin nakledilmesidir.

31 ilçede altyapı haritası çıkaracaklarını, kesintisiz su için 2023 yılına kadar 30 tesis daha yapacaklarını ifade eden Altay, Kanalizasyon Master Planı çerçevesinde yağmur suyu taşkın sorununu çözeceklerini, Mavi Tünel çıkışına da 25.8 megawatt gücünde Hidroelektrik Santrali kuracaklarını müjdeledi.

28 ilçenin hepsine spor tesisi, yapımına devam edilen atletizm pistinin tamamlanması, mahalle ve kurumsal spor ligleri kurmak Altay’ın yeni dönem vaatleri arasında bulunuyor.

Peygamberler Şehri Konya'da bugüne değin konuyla alakalı herhangi bir eserin ortaya konulmaması ciddi bir eksiklikti. Altay, siyer ile ilgili dünyanın en büyük eserini Konya'ya kazandıracaklarını söylerken duyduğumuz heyecan ve mutluluğun tarifi imkânsızdır.

Mevlana Hazretleri’nin Konya'yı teşriflerini turistik formata kavuşturmak, kullanım dışı kalan eski tramvayların sosyal amaçlı olarak kullanılması, çocukları elektronik sistemlerle tanıştırıp beyin ve el becerilerini geliştirmek için Konya Teknoloji Vadisi kurulması, fiber ağ yapısının taşra ilçelerle birlikte şehrin tamamında yaygın hale getirilmesi, Çatalhüyük tanıtım merkezi kurulması, turizm master planı hazırlanması, öğrenciler için Çanakkale kültür gezileri, modern süt toplama merkezleri, mezbahalar, hayvan yıkama üniteleri gibi tarımsal projeler Konya Belediyesinin yeni hedefleri oldu. Yaşlı yaşam destek merkezi kuracaklarını ve engellilere yönelik hassasiyetlerini ‘geliştirerek’ sürdüreceklerini anlatan Altay’ın vaatleri arasında heyecan uyandıran bir diğer proje Eski Hava Hastanesi Bölgesi’ne kurmayı planladıkları kütüphane oldu.

Konya Ehline Emanettir

Altay’dan sonra kürsüye gelen MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “Konya, yeni bir başarı için kararını vermiştir. Beka için milli karar, cumhur için istikrar diyor. Sağduyunun birlikteliği, Cumhur İttifakı diyor. 31 ilçemizde AK Parti’den olsun, Milliyetçi Hareket Partisi’nden olsun, tüm belediye başkan adaylarımız, belediye meclis üyelerimiz Cumhur İttifakı’nın adayıdır. Ayrımız gayrımız yoktur. Elbette ki Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız da Uğur İbrahim Altay’dır. Konya ehline emanettir. Allah muvaffakiyetler versin. Konya her hizmetin en güzeline en iyisine layıktır” diyerek önemli mesajlar verdi.

Kapılara Duvar Örmeyin

Meram Belediye Başkan Adayı Mustafa Kavuş beraberinde Milletvekili Gülay Samancı ile Uluırmak yolunda esnaf ziyaretleri yapıyordu. Girdikleri dükkandaki sohbeti arka planda izledik. Kavuş, ‘Siz de kapılara duvar örmeyin’ diyen muhatabına sabırla ve son derece ‘nazik lisanla’ seçilmesi halinde yapacağı hizmetlerden ziyade halkla kuracağı gönül köprüsünü anlattı. Gönül Belediyeciliği söyleminin ne kadar doğru bir eylem olduğu, kampanya döneminde yaşanan diyaloglardan anlaşılıyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.