1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milli süt ineği projesi hayata geçti
Milli süt ineği projesi hayata geçti

Milli süt ineği projesi hayata geçti

Milli süt ineği projesi resmen hayata geçirildi.

A+A-

Konya Şeker tarafından kurulan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin öncülüğünde ‘İnvitro Embriyo Üretiminde (IVEP) Farklı Yöntemlerin Denenmesi ile Damızlık Elit Süt İneği Sürüsü Oluşturulması’ projesi hayata geçti. Proje ile üstün süt ineği ırkı ithal edilmeden temin edilmiş olunacak.

 

Mehmet Günnar

Konya Şeker, ‘Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Üniversite’ parolasıyla kurduğu Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin öncülüğünde üretim amaçlı embriyo transfer projesini başlatıyor. Konya Şeker, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünün proje ortağı olarak yer aldığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Ar-Ge Destek Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan ‘İnvitro Embriyo Üretiminde (IVEP) Farklı Yöntemlerin Denenmesi ile Damızlık Elit Süt İneği Sürüsü Oluşturulması’ projesinin tanıtım toplantısı Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, TAGEM yetkilileri, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri, Bahri Dağdaş Enstitüsü yetkilileri ve öğretim üyeleri katıldı.

Torku’dan destek

Projeye Konya Şeker’in önemli bir düzeyde katkı sağladığını ifade eden Prof. Dr. Çökmüş, “Torku bizim yerli ve milli markamız, bu tür projeleri özellikle destekliyor. Cesaretli olmamızı sağladı. Bu proje bilimsel olarak ayakları yere basan bir proje” dedi.

Yüksek süt verimi

Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Projenin Yürütücüsü Prof. Dr. Dursun Ali Dinç, farklı yöntemlerin denenmesi ile oldukça verimli damızlık süt ineklerinin proje ile yetiştirileceğini ifade ederek, “Proje ile süt verimi oldukça yüksek olan damızlık süt ineği üreteceğiz. İnvitro Embriyo transfer metodunu ülkemizde bu proje ile ilk defa uygulayacağız. Ayrıca ilk kez üniversite sanayi işbirliğini de bu alanda sağlamış oluyoruz. Bu proje ile elit ve elit üstü süt ineğini ülkemizde üretmiş olacağız. Proje ile yüksek süt verimine sahip dişi gen kaynağını da oluşturmuş olacağız. Amacımız, hızlı genetik dönüşümü sağlamak. Biz bu proje ile bu teknolojinin oluşturulması ve sürdürülebilir hale gelmesini sağlayacağız, bunu da Torku’nun bünyesinde, Torku’nun çiftliklerinde yapacağız. Bu proje tamamlandığında ülkemiz üstün süt ineği ırkını ithal etmeden kendi bünyesinde temin etmiş olacak” diye konuştu.

Alternatif model

Proje ile yıllık süt ortalaması en az 18 ton olan, genetik kusur taşımayan, hastalıklara dayanıklı 30 baş üstün özellikli dişi materyalden proje süresi olan 3 yıl sonunda en az bin başlık bir sürü oluşturulması, özel sektör, üniversite ve kamu işbirliğini sağlayarak üretim amaçlı proje gerçekleştirilmesi, Konya Şeker bünyesindeki Embriyo Transfer Merkezinin güçlendirilmesi, aktif hale getirilmesi, merkezde çalışacak çok sayıda teknik personel yetiştirilerek sürekli üretim yapar hale getirilmesi, projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması ile Konya Şeker’in üstün özellikli yavrular taşıyan gebe düve üretim merkezi kurarak ülke hayvancılığında hayvan ithalatına alternatif bir model olması hedefleniyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.