1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Milliyet ve Eğitim
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milliyet ve Eğitim

A+A-

Geçen hafta Konya Teknik Üniversitesi’nde maden mühendislerinin mezuniyet törenine katıldık, güzel duygular yaşadık. Fakülteyi derece ile bitiren ilk üç öğrencinin Türkiye dışından olması dikkatimi çekti. Birinci Kazakistan’dan, ikinci ve üçüncü Afrika ülkelerinden. En azından birincinin Kazak, Türksoylu olması bir teselli olabilir mi?

*

Devletinin, milletinin kendilerine sağladığı imkan ile geldikleri bu gurbette onurlu başarıları ve başları dik olarak ülkelerine dönecek tüm öğrencileri tebrik ediyorum, derdim soy veya ırk değildir… Peki, burada kalanlar düşünecekler mi başaran niçin biz olamadık da gurbete gelenler oldu? diye.

*

Merhum Mehmet Akif Ersoy’u hatırladım, hani “Baytar Mektebi” son sınıfında iken, okulu birincilikle bitirecek olanın gayr-i müslim bir öğrenci olacağını öğrenince, kendini derse verip, birinciliği başkalarına kaptırmayan Mehmet Akif’i.

*

O Mehmet Akif ki, İstiklal Şairi unvanına layık olmuştur. Ona İstiklal Marşını yazdıran güç işte bu bilinçtir. Bu bilinç millet bilincidir. Millet, vatan ile bütünleşiktir ve simgesi de bayraktır. Bunu bütünsel olarak idrak edecek bilinçteki kişiler, devletin ve milletin kendisine verdiği imkanın hakkını vermeyi bilirler.

*

Tam burada millet ile milliyetçi ve ırk ile ırkçı arasındaki ince çizgiye basmamak gerek; Milliyetçilik kişisel gelişmenin ve millet olarak kalkınmanın kıvılcımıdır. Bunu bilen emperyalistler, sömürmek istedikleri milletlere milliyetçilik gibi son derece insani bir duyguyu kötü veya günah göstermişlerdir, bunun için yüce dinimizi bile kendi emellerine alet etmişlerdir.

*

Kötü ve günah olan ırkçılıktır, milliyetçilik değildir. Irkçılık, kişinin mensubu olduğu milleti üstün görerek böbürlenmesidir. Milliyetçilik ise kişinin mensubu olduğu milletin üstün olması için daha çok çalışması, kendisini birey olarak daha fazla geliştirmesidir. Laf değildir, böbürlenme değildir, çabadır milliyetçilik.

*

İşte bu çabadan korkanlar sömürmek istedikleri milletlere milliyetçiliğin kötü veya günah olduğunu öğretirler. Sömürgeci ajanlar ile işbirliği yapan hainler, aramızdaki kalleşler ile birlikte, milletin gelişmesi ve kalkınması için gereken kıvılcım alev almadan önce söndürmekle görevlidirler. Bunların sözlerine kanan cahiller de bu ateşi söndürmeyi görev zannederek, düşmana hizmet ederler.

*

Cahillerin hainlerden daha tehlikeli olması bu yüzdendir. Anlamak ve anlatmak gerekir, milliyetçilik son derece insani bir duygudur ve günah değildir, günah olan ilkel bir dürtü olan ırkçılıktır… Ve adam kayırmak, yandaşlık, cemaatçilik, tarikatçılık, hemşericilik, particilik vb gibi işler de ırkçılığın şubeleridir.

*

Ayaklarımızı milliyetçilik duygusu üzerinden kaldırılarak ilkel ırkçılık dürtüsü üzerine basılma zamanıdır... Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.