1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Milliyetçilik ve Memleketçilik
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milliyetçilik ve Memleketçilik

A+A-

Bir yanda Suriye’deki savaşa eklenen Musul operasyonu ile kıvılcım almasından korkulan yeni yangınlar ve muhtemel yeni bir göç dalgası, diğer yanda başkanlık sistemi gündeme oturmuşken, biz milliyetçilik ve ırkçılığı aynı kefeye koyanların millete kurmaya çalıştığı tuzaklara dikkat çekme çabamıza devam edeceğiz. Zira millet olmadan ümmet olunamaz, vatanın ve bölgenin sorunları aşılamaz, daha önemlisi millet olmadan şehidin kıymeti anlaşılamaz.

*

İslamcı görüntüsü altında bize milliyetçi olmayı yasaklayanların, ırkçı ile milliyetçi arasındaki farkı göstermeden, milleti yok sayarak ümmet kuracaklarını anlatanların, Türküm demek günahtır diye öğretirken İslam ve Türk düşmanlarına hizmet ettikleri ortaya çıktığına göre, tekrar düşünmeye değmez mi?

*

Irkçılık ve milliyetçilik arasındaki fark çok incedir, yanlışlıkla karıştırılması normaldir ama bu yanlışlığın bedeli çok ağırdır. Bir de kasten yanlış konuşanların olması bedeli daha da ağırlaştırmaktadır. Bu ince farkı ben şöyle izah etmeye çalışıyorum; "ırkçılık, milletim üstündür diyerek böbürlenmek ve diğer milletlere karşı efelenmektir" oysa "milliyetçilikte böbürlenme yoktur. Milliyetçilik, mensubu olduğun milletin üstün olması için daha çok çalışmaktır, daha çok okumaktır, yararlı ve emin bir insan olmaktır. Ülkü birliğine sahip halklar ve milletler ile birlikte hareket edebilme olgunluğuna ulaşabilmektir".

*

Peki, milletimin üstün olması ne demektir? Üstünlük takvadadır ayetine atıfla cevaba takva ifadesi ile ulaşabiliriz. Takva; Allah'tan korkarak ve günahlardan sakınarak yaşama çabası olarak tercüme ediliyor. Bu korkma ve sakınma doğru anlaşılmaz ise ve insan bilinçsizce, sadece korkmayı öğrenirse zamanla hiç bir şey yapamaz hale gelir ve pasifleşip, edilgenleşir. İslam dünyasının günümüzde düştüğü durumun temel sebebi bu değil midir?

*

Oysa takvanın kelime karşılığı olan korkma ve sakınmayı, neden korkacağız? Niçin korkacağız? Nasıl sakınacağız? Soruları eşliğinde öğrenmeye çalışılırsak sonuçta bilinç denen bir üstünlüğe ulaşırız ki bilinçli bir korku ve bilinçli bir sakınma Müslümanları hakikate iletecektir. Bu durumda TAKVA ile BİLİNÇ arasında doğrudan bir bağ kurmak mümkündür. Yani MİLLETLERİN ÜSTÜNLÜĞÜ BİLİNÇ İLEDİR demek mümkündür.

*

Bilinç, bilgi ve bilim alanında büyük kapılar açar. Bilim sünnetullahı anlayarak Allah’ın yüceliğini idrak etmeyi ve sahte şeyhlerin, sahte mürşitlerin, sahte hocaların, sahte üstatların kirli, paslı iplerini bırakıp, Allah’ın ipine sımsıkı sarılmayı öğretir. 

*

Bilinç ile yoğrulan bilimin öğreteceği önemli konulardan bazıları; 

- Irkçılık kamil insana yakışan bir duygu değildir. Akrabacılık, cemaatçilik, hemşericilik, particilik de aynı kirli duygunun eseridir, kabul edilemez. Gerçek Müslüman işi ehline verir kendi yandaşlarına değil.

- Milliyetçiliği ayaklar altına alarak, milletleri geliştirmeden güçlü bir ümmet kurulamaz. Kalitesiz tuğlalardan sağlam bir duvar örülebilir mi?

- Ümmetçi görünüp Türk düşmanlığı yapanlara ve milliyetçi görünüp İslam düşmanlığı yapanlara karşı özel bir uyanıklık içinde olmalıyız. Zira günümüz şartlarında Türk düşmanlığı İslam düşmanlığından farklı değildir.

*

Zihinlerinde milliyetçi duygulara yer bulmakta zorlanan kardeşlerimiz, başlangıç olarak memleketçi bari olmayı düşünerek zihinlerine atılmış olan İslam düşmanı fikir tohumlarını temizlemeye başlayabilirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum