1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Milyonlarca E-Haciz Doğru Mu?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milyonlarca E-Haciz Doğru Mu?

A+A-

Sosyal medyada ‘parlatılan’ haberlerden birinde, “Vergi ve SGK borcu olan yüzbinlerce işletmeye ve mükellefe elektronik haciz (e-haciz) işlemi uygulanmaya başladı. Borcunu ödeyemeyen yaklaşık 2.5 milyon vergi mükellefi ile SGK borcunu ödeyemeyen 800 bin civarındaki şirket veya kişilere bu hafta içinde e-haciz giderken, toplam mükellef sayısının 3.3 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor” deniyordu. Hatta milyonlarca insanın banka hesaplarının bloke edildiğine de vurgu yapılarak CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın konuyu meclise taşıdığı, e-haciz yerine yapılandırma yolunun açılıp açılmayacağını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sorduğu da haberde zikrediliyordu.

Elbette milyonlarca şirketin veya kişinin banka hesabının bir anda bloke edilmesi ciddi bir krizdir; acaba gerçekten böyle vahim bir durum yaşanmış mıydı?

Benzer bir haberde aynı iddialara öğrenim kredileri de eklenmişti ve yukarıdaki sorunun cevabı haberin sonuna iliştirilmişti. Okuyalım:

“Devlete olan borçlarını ödeyemeyen 3,9 milyon yurttaşın banka hesabı bloke edildi. E-haciz yoluyla hesaplarına bloke koyulanlar arasında öğrenim kredisi alan öğrenciler de bulunuyor. E-haciz işlemi, hesap sahiplerinin çoğuna bildirim dahi yapılmadan uygulamaya konuldu. Uygulama Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı vergi daireleri tarafından gerçekleştiriliyor. Kredi Yurtlar Kurumundan (KYK) kredi alan ancak borç taksitlerini ödeyemeyen yaklaşık 217 bin 216 kişi de e-hacize maruz kalanlar arasında.”

Hesaplara bloke koyulmasına neden olan borçların kalem kalem sıralandığı haberin devamına bir ara başlıkla, Gelir İdaresinin konuya ilişkin açıklaması iliştirilivermiş;

“Bir gazetede yer alan 'Vergi daireleri öğrencilerin hesaplarına çöktü: 3,9 milyon kişinin banka hesabı bloke oldu' başlıklı haber, herhangi bir somut olaya dayanmamakta, yanlış ve yanıltıcı bilgi içermektedir. (…) Haberde belirtildiği gibi borçlusunun haberi olmadan 3.9 milyon kişinin banka hesaplarına haciz uygulandığı iddiası tamamen gerçek dışıdır. Yine haberde, vergi dairelerinin öğrencilerin banka hesaplarına çöktüğünden bahsedilmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, öğrenim kredisi borçları öğrenciler okulu bitirmeden takip edilen bir alacak değildir. (…) Öğrencilerin haberde geçen tabirle, banka hesaplarına herhangi bir çökme söz konusu değildir. Herhangi bir somut olaya dayanmayan, geniş toplum kesimlerini ilgilendiren bu tip borçların takibinde her zaman mükellef hukuku gözetilerek işlem yapan idareyi yıpratmaya yönelik yanıltıcı ve kışkırtıcı içerikte olan haber ile ilgili olarak hukuki yollara başvurulacaktır.”

Okur haberin üst bölümünde olan iddialara mı, yoksa altına iliştirilmiş açıklamaya mı itibar edecek?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.