1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Minik Öğrencilere Kitap Tavsiyeleri
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Minik Öğrencilere Kitap Tavsiyeleri

A+A-

Kitap okumanın faydaları ile ilgili ciltler dolusu kitap yazılabilir çünkü kötülüklerin anası cehalettir. Cehalet ise anca kitap okumayla giderilebilir. Bunun bilincinde hareket edilirse kitap okumanın değeri bin kat daha artar. Kitapların kişide değer görebilmesi için onlara çocukluktan kitap sevgisi aşılanması çok önemli. Çocuklara kitap okumanın zorunluluğundan değil, eğlencesinden bahsedilmesi çocukları kitap okumaya yönlendirecek en büyük etkendir. Çünkü kişi küçük yaşta alışacağı kitap okuma alışkanlığı sayesinde hayatında kitaplara çok önem verir. Bu bağlamda ailelerin çocuklarının kitap alışkanlığı kazanması için yapması gereken birkaç önemli adım var. Bunlar: Çocuklarını kitap aşkına tutulması için okul öncesinden itibaren çocuklarını kitaplarla tanıştırmalı. Çocuklarıyla beraber kitap başında eğlenceli vakit geçirmeli. Yaşına uygun kitaplar okutulmalı. Anne-baba kitaplara çok değer verdiğini çocuklarına hissettirmeli Çocukların yarınlarına yapacakları en büyük yatırımın okudukları kitaplar olduğu bilinciyle hareket etmeli.

***

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı aşılamak kadar onların yaşına uygun kitaplar seçmek de çok önemli. Eğer çocuk bir kitabın kendini aştığını düşündüğü ya da kitabı kendi seviyesinden aşağıda bulduğu zaman kitaplara karşı hemen bir ön yargı oluşturabilir. Özellikle ebeveynler okumaya yeni başlayan çocukları için uygun kitapları seçmeli. Okuma alışkanlığı konusunda çocuğun ilk olarak kendini deneyeceği bu yaş için ailelerin çocuklarına vereceği kitaplar sayesinde çocuklar kitaplara karşı bir tutum takınacaklardır. Kitap okuma ile ilgili uzmanların yaptığı araştırmalara göre çocukların 7 ile 10 yaş arasında okuyacakları kitaplar onları kitaplara yaklaştırır ya da uzaklaştırır. Bu nedenle 7 ile 10 yaş arasında çocuklara okutulması gereken kitaplar özenle seçilmeli.

***

İşte 7-10 yaş arasındaki çocukların okuması gereken en iyi kitaplar…

Dede Korkut Hikâyeleri. Mevlana’nın Mesnevisi’nden Seçme Hikâyeler. Karagöz İle Hacivat. Nasreddin Hoca Hikâyeleri-Orhan Veli. Keloğlan Masalları-Tahir Alangu. Billur Köşk Masalları-Tahir Alangu. Osmancık-Tarık Buğra. Sivrisinek-Ömer Seyfettin. Minik Çinli Kız-Sally Grindley. Kırmızı Bisiklet-Mirjam Pressler. Lastik Pabuçlar-Zoşçenko. Dev Şeftali-Roald Dahl. Pıtırcık Futbolcu-Goscinny. Narin-Pürnur Soğangöz. Damdaki Kedinin Mavi Masallari-Marcel Ayme. Halka Çörek Zinciri-Alexander Mccall Smith. Çubuk Makarna Düğümü- Alexander Mccall Smith. Sevdalı Bulut-Nazım Hikmet. Şişkolarla Sıskalar-Andre Maurois. Olıver Twıst-Charles Dıckens. Dünyanın Merkezine Yolculuk-Jules Verne. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah-Jules Verne. Siyah İnci-Anna Sevell. Robınson Cruseo-Danıel Defoe. Üç Silahşörler-Alexander Dumas. Tom Sawyer-Mark Twaın. Heıdı-Johanna Spyrı. Robın Hood-Howard Pyle. Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi-Cemal Süreya. Pıtırcık’ın Bisikleti – Goscinny. Ezop Masalları-Aisopos. Mutlu Prens-Oscar Wilde. Noel Şarkısı-Charles Dickens. Alice Harikalar Ülkesinde-Lewis Caroll.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.