Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mısır

A+A-

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Bu üzüntü ile 1994 yılından beri defalarca gittiğim Mısır’daki anılarım gözümün önünden film şeridi gibi geçti. Piramitleri gezerken oradaki satıcılar ve rehberler, piramitlerin önünde duran insan başlı aslan heykeli devasa Sfenks’in burnunu Napolyon’un top gülleleri ile kırdırdığını anlatılırlar.

*

Napolyon demişken, Osmanlı vilayeti olan Mısır’ı işgal ettiğinde (yıl 1798) Napolyon’un yaptığı ilk işlerden biri Mısır halkı üzerinde etkili olan tekke ve dergâhlara yardım için erzak göndermek olmuş… Kendisini eleştiren komutanlarına da şu açıklamayı yapmış; tarikat liderlerinin muhabbetini kazanırsak halkta bize karşı oluşabilecek direnci en kökünden kırmış oluruz, işimiz kolaylaşır…

*

Hıristiyan bir komutandan erzak yardımı geldiğini gören tarikat liderleri, şeyhler elbette şaşışmışlar ve oturup düşünmüşler, tartışmışlar; bir Hıristiyan devletin komutanı bizim gibi İslam’a hizmet(!) eden dergâha yardımda bulunuyorsa bunda bir hikmet vardır, olsa olsa bu adam Müslüman olmuştur da çevresinin tepkisinden çekindiği için söyleyemiyordur… Müslüman olmasa bize niçin yardım göndersin ki?!..  Tarikat liderlerinin görünene göre vardığı sonuç ne olmuş dersiniz?... “Napolyon’un görüntüde belli etmese de kalben Müslüman olduğu” kanaati oluştuğundan Fransız işgaline karşı direnmek yersiz bulunmuştur. Herkes ibadetine devam etsin… Mısır, Osmanlının İngiliz ve Rus ittifakı ile kurtarılmıştır (yıl 1801).

*

Mısır’ın Osmanlıdan kopuşunda ve daha sonra İngiliz kontrolüne geçişinde (yıl 1882)  bu zihinsel kaymanın, din(!) adına aklı kullanmaktan vazgeçmenin etkisi olduğu kesindir.

*

İster istemez, Birinci Dünya Savaşı sonrası Osmanlı’nın maruz kaldığı işgale karşı da bazı din adamlarının verdikleri fetvalar (yıl 1920) geliyor aklıma, vatanımızı işgale gelen düşman askerini “halifenin askeri sayılır” diyerek işgale karşı duranları ise katli vacip gibi gösteren fetvaları verenleri... Buna kanmaya devam edenlerin hâlâ var olması da zihinsel kaymaların devam ettiğinin acı veren tarafı.

*

Hatırlamışken, muhabbet duyduğumuz merhum Mursi’nin liderlik ettiği “Müslüman Kardeşler” hareketi ne zaman kurulmuştu, nasıl kurulmuştu, niçin kurulmuştu, hangi amaçla kurulmuştu? Sormadan geçmeyelim. Görünene kanmak yerine işin aslını anlamaya çalışalım inşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.