1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Mistik Müzik Festivali dolu dolu geçecek’
Mistik Müzik Festivali dolu dolu geçecek’

Mistik Müzik Festivali dolu dolu geçecek’

aktaran İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Festival için dünyadan ve Türkiye’den bize ulaşan rezervasyon bilgileri doğrultusunda festivalin bu yıl da dolu dolu geçeceği öngörülmekte” dedi.

A+A-

22-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Mistik Müzik Festivali’nin dünyanın her yerinde bilinmekte olduğunu aktaran İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Festival için dünyadan ve Türkiye’den bize ulaşan rezervasyon bilgileri doğrultusunda festivalin bu yıl da dolu dolu geçeceği öngörülmekte” dedi.

 

Mehmet Günnar

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 22-30 Eylül tarihleri arasında 16’ncısı düzenlenecek Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla program düzenlendi. Programa Vali Cüneyit Orhan Toprak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş katıldı.

Sufisin, Mistik Müzik Festivali ve Şeb-i Arus programlarıyla Konya’yı tanıtmak için tüm kurumların seferber olduğunu ifade eden Toprak, “Hepimizin derdi Konya’mıza ve insanımıza hizmet etmek. 2004 yılından bu yana devam eden Mistik Müzik Festivalimizde bu zamana kadar 45 ülkeden, 129 grup ve 785 sanatçı katılarak 15 bin dakikanın üzerinde performans gösterdi. Bu sene ise 8 ülkeden sanatçılar katılacak. Güzel bir etkinliğin olacağını düşünüyorum. Yerel yönetimlerin desteği ile iyi sonuçlar elde edilecek” dedi.

En iyi 8’inci festival 16. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’nin ana fikrinin, Hazret-i Mevlâna’nın Mesnevi adlı eserindeki ‘Hak âşıklarının gıdası, musıkî dinlemektir’ dizesi olduğunu aktaran Yarar, “Kendi tarihi açısından uzun sayılabilecek bir süredir dünyadaki büyük kültür ve müzik lobilerinin dünyanın en iyi en iyi 8. festivallerinden biri olarak tescil ettiği Konya Mistik Müzik Festivali, artık dünyanın hemen her yerinde bilinmekte, kendi alanındaki büyük organizasyonlarla yarışmakta. Bu derece, kültür-sanat etkinlikleri açısından ülkemizin ve şehrimizin tanıtımında ve turizm sektöründe yönelik memnuniyetle takdirle karşılanan bir faaliyettir. 22-30 Eylül tarihleri, uzun bir süredir Türkiye’deki kültür ajandalarında, Konya’ya ayrılmıştır. Bu yıl yine 22 Eylül’de başlayacak olan festival için dünyadan ve Türkiye’den bize ulaşan rezervasyon bilgileri doğrultusunda festivalin bu yıl da dolu dolu geçeceği öngörülmekte” diye konuştu.

9 günde 9 performans

Festivale dünyanın dört bir tarafından sanatçıların geleceğini söyleyen Yarar, “ABD, Norveç, Rusya  (Tuva), İran, Rusya (Dağıstan), Cezayir, Yunanistan ile Tacikistan’dan katılacak topluluk ve sanatçılar Konya’da bir araya gelecekler. Ayrıca Anadolu’da halkın müzikal duyuşu, hissedişi içinde yer bulan irfanî söylemler 30 Eylül’de TRT Özel Konseri ‘Seher Yeli’nde yer bulacak. Festival kapsamında 9 günde 9 performans gerçekleştirilecek. Gündüz Etkinliklerindeki açılış resitali ile sahne ve atölye performansları da düşünülürse festivaldeki performans sayısı 15’e ulaşmakta. İranlı sanatçı Ali Rıza Ghorbani Konseri, Selçuklu Kongre Merkezi’nde yapılırken diğer konserler MKM Sultan Veled Salonu’nda icra olunacak. Halka açık, ücretsiz olan akşam etkinliklerimiz saat 20.30 da başlayacak. Yine halka açık ve ücretsiz olan gündüz etkinliklerimiz ise 14.00’da başlayacak” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.