1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Mr. Putin Ve Sayın Erdoğan
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mr. Putin Ve Sayın Erdoğan

A+A-

Rusya’nın kuzeyinde iki mevsim var; yeşil kış ve beyaz kış. SSCB zamanında, Afrika’dan eğitim için gelen bir genç, babasına yazdığı mektupta şöyle demiş; burada yeşil kış soğuk ama dayanabiliyorum, beyaz kış daha kötü soğuktan dışarıya bile çıkamıyorum… Biz beyaz kış zamanı geldik makineleri kurmaya, her yer bembeyaz kar. Termometre 0 dereceyi gösterince hava iyi ısındı diyorlar, gündüzler bile -10, -15 derece.

*

Konya sanayisi ihraç ettiği makineler sayesinde iyi bir yere geldi ama bazı durumlarda yüzümüz kızarmıyor değil. Birçok ülkede Konya için Türkiye’nin Çin’i tabiri kullanılıyor, biz ise Konya’yı Türkiye’nin Almanya’sı olarak temsil etmeye çalışıyoruz.

*

Halen kurmakta olduğumuz makineler Rus müşterimiz ve mühendisleri nezdinde bunu ispatladı ama yine de Türkiye’den gelen bazı ürünler bu imajı desteklemiyor. Rekabeti fiyat düşürmek olarak gören içimizdeki bazı dar kafalı ve ufuksuz insanlar ucuz yapmak, daha çok satmak için kalitesinden çaldığı ürünler ile Türkiye ve Türk Malı imajına çok zarar veriyorlar. Bunu fırsat bilen bazı İstanbul tüccarları da müşteriyi kendine bağlamak için özelde Konya’yı, Konyalıyı, genelde Anadolu’yu küçümsemekte, kötülemekte, Konya için Türkiye’nin Çini demekte beis görmüyorlar.

*

Bazıları dünya tuvaleti bizden öğrendi, medeniyeti, temizliği bizden öğrendi diye böbürleniyor ama işine aynı temizliği yansıtmadığı için boş laf konuşan durumuna düşüyor, itibar kaybediyor. Daha üzücü olanı kaybettiği itibar, vatandaşı olduğu ülkesine, mensubu olduğu dinine yansıyor. Din deyince, domuz eti yemiyor ama müşterisinin hakkını yiyorlar. Domuz eti somut tanımlanmış bir şey olduğu için buradaki yasağı anlıyorlar da kul hakkı biraz soyut kaldığı için bazılarının kafası basmıyor sanki… Sonuç tuvaleti bizden öğrenmişler lafı boş beyinlerin lafı gibi komik kalıyor yaşanan gerçeklik karşısında.

*

Lafa bakarsak Mr. Putin de, Sayın Erdoğan için bizde harika etkiler bırakan bazı laflar ediyor, delikanlı adammış diyor… Ama gördüklerimiz hayal kırıklığı yaratıyor, biz dünya liderimiz ile dünyayı yöneten ülkeler arasında yerimizi almaya çalışan büyük bir ülke olma hayalleri kurarken birkaç güzel laf ile gaza getirilen bir ülke durumuna mı düştük acaba çıkmazına giriyoruz. Zira, Türkiye’den Made in Turkey olarak gönderdiğimiz makineler Rusya’ya Çince yazan etiketler ile teslim edilmiş. Konuyu araştırdığımızda, daha az gümrük vergisi ödemek için Türk mallarını, Çin malı gibi göstermişler… Yani biz, Ukrayna’daki savaşçı politikaları ve Kırım’ı işgalinden dolayı Rusya’ya karşı uygulanmaya çalışılan ve Rus Maliye Bakanlığına göre Rus ekonomisine şimdilik 200 milyar dolar zarar veren ambargoyu delmek için batıyı karşımıza alıp Rusya’nın yanında duralım, Rusya Türk malları yerine Çin mallarının ithalatını teşvik etsin ve bizi de birkaç güzel laf ile geçiştirsin, olacak şey değil…

*

 

İnşallah bilmediğimiz, yanıldığımız bir yerler vardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.