1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mskü’de Uluslara Arası Yerli Ve Milli Üretim Sempozyumu
Mskü’de Uluslara Arası Yerli Ve Milli Üretim Sempozyumu

Mskü’de Uluslara Arası Yerli Ve Milli Üretim Sempozyumu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde "Uluslararası Milli Düşün Yerli Üret Sempozyumu" başladı.

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde "Uluslararası Milli Düşün Yerli Üret Sempozyumu" başladı. İki gün sürecek sempozyumda 5 oturum gerçekleştirilecek. Sempozyumun açılışına Vali Esengül Civelek, Bilim sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, BMC Holding Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Ethem Sancak ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da katıldı.

Sempozyumda konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, "Kendimize yeterli değilsek, ürettiğimiz bize ait değilse, eğer veren el değilsek, eğer isteyensek bu doğru değildir. Bu toplantı, veren el olmayı, bilen kişi olmayı yapan ülke olmayı öne çıkaran bir anlayışı ortaya koyan bir anlayışı gündeme getirmiş. İşsizlikten yakınıyoruz zaman zaman. Ama görüyoruz ki, gittiğim sanayi ve Organize Sanayi bölgelerinde yetkin personel bulmakta zorlanıyoruz diye duyuyorum. Esasında biz tam tersini söylüyoruz. Artık bilim çağında bilgiyi öne çıkaran Üniversitelerimizin fonksiyonlarını daha ileriye taşıyan, yeni meslek dallarını, yeni adımları ortaya çıkaran, bilgiyi teknolojiye dönüştüren, teknolojiyi de üretilmiş bir ürüne çeviren yapılan buralardan çakacağını görerek, geleceğimizin çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bakanlık olarak yerli ve milli üretim noktasında inceleme, araştırma ve inovasyona büyük önem veriyoruz" dedi.

Ara mallar diye tabir ettikleri ve maddi değeri yüksek ülke bütçesine yük getiren malları yerli üretime kazandırmak için çalışma başlattıklarını belirten Bakan Yardımcısı Çelik, "43 ana kalemde 5 ana sektörü öne çektik. Bunlardan birisi Kimya Petrokimya ve İlaç sektörü. Sadece bir kutu ilacın dünya pazarındaki bir yıllık değeri 8 milyar dolar. İkinci sektör motorlu taşıtlar otomotiv. Üçüncüsü makine ve teçhizat, dördüncüsü gıda. Beşincisi de yan iletkenler ve elektronik sektörü. Bu beş ana sektör bizim odaklandığımız önemli sektörler olarak belirlendi. 43 ürün türünden 18 milyar dolarlık bir gelir elde edeceğiz. Biz bunların desteklenmesini istiyoruz" dedi.

Savunma Sanayinin önemli olduğunu belirten Çelik, "Savunma sanayisinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojilerinden tarım altyapısına hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye'nin yeni yatırımlara, yeni yaklaşımlara ve yeni girişimlere ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Türkiye son yıllarda birkaç kat büyüdü. Bunun sırrı da bilim ve teknolojiye yaptığımız yatırımlardan geçiyor. Bir kişi bir ülkenin kaderini değiştirebilir. Ama odaklanması lazım. Bizim bakışımız, yenilikçi fikirleri daha fazla hayata katmak" dedi.

Vali Esengül Civelek ise yerli ve milli üretim alanında çok önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, "Ülkemizin 2023 hedefleri var. Yerli ve milli üretim olmadan kalkınma olmaz. Son 15 yıldır sanayimizde yapılan yatırımlar, gerçekleştirilen teknolojik dönüşümlerle ülkemiz yerli ve milli üretimde başarılı bir sanayi akımını yapabilecek kapasiteye sahip. Ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine, büyümesine ve toplumsal refahımızın artmasında üretimleriyle, ihracatlarıyla, oluşturdukları istihdamla katkı sağlayan, dünya çapında üretim gerçekleştiren özel sektör kuruluşlarımızın varlığı da gururumuzdur" dedi.

Sempozyumda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş da konuşma yaptı. İki gün devam sürecek sempozyumda "Yerli Üretimden Dünya Pazarına Koşanlar', "Muğla'dan Yerli Üretime Güç Katanlar', "Kalkınma Hedeflerine Doğru', "Milli, Yerli Düşün" ve "Üreten Türk Dünyası" gibi beş oturum düzenlenecek. Sempozyuma Makedonya Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Moğolistan'dan katılan öğretim üyeleri "Üreten Türk Dünyası" oturumunda alanları ile ilgili sunum yapacak.

Mskü’de Uluslara Arası Yerli Ve Milli Üretim Sempozyumu

Mskü’de Uluslara Arası Yerli Ve Milli Üretim Sempozyumu

Mskü’de Uluslara Arası Yerli Ve Milli Üretim Sempozyumu

Mskü’de Uluslara Arası Yerli Ve Milli Üretim Sempozyumu

Mskü’de Uluslara Arası Yerli Ve Milli Üretim Sempozyumu

Mskü’de Uluslara Arası Yerli Ve Milli Üretim Sempozyumu

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.