1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Mübarek Ramazan
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mübarek Ramazan

A+A-

Elhamdülillah..
Onbir ayın sultanı geldi.Hoş geldi..Güzellikleri beraberinde getirdi.Başı rahmet,ortası mağfiret,sonu cehennemden kurtuluş olarak müjdelerle geldi..
Ramazan ayı kendini toparlama ayıdır.Artık kulluk zamanı nefsi dizginleme anıdır. Hz. Mevlana;Ramazan geldi, bu ay da maddi rızıklardan elini çek ki gökten manevi rızıklar gelsin diyor.
Oruç sabır ayıdır.İnsan bu ay sabır talim eder.Öğrenme ayıdır, Fakir ve açların halini öğrenir. Açlık aynı zamanda vücut sıhhati için önemlidir,bu vesile ile sıhhate kavuşur.
Sahur berekettir.Teheccüd,dua, mukabele,namaz,iftar,teravih hepsi ayrı bir manevi haz sebebidir. Daha ötesi Allah (cc) ile birlikte olmak, kul olmak Yüce Rabbimize yaklaşma fırsatları ile dolu bir aydır.
***
Bu ay bir fakire destek olmak yardım etmek, özellikle bir oruçluya iftar ettirmek fevkalade bir ibadettir.Bu gibi davranışlar aynı zamanda karşılıklı muhabbet duygularını artırır.
Ramazan ayında cehennem kapıları kapanır,şeytan zincire vurulur.Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır. Bu ayda Kur’an okumak, hatim yapmak çok makbuldür.Kadir Gecesi büyük bir ihtimal ile bu ay içerisindedir.Bu ay uyanık olma ayıdır.Kısaca Ramazan-ı Şeriftopyekünrahmetten istifade ayıdır.
Bu ay, oruç tutmak,namaz kılmak gibi bedenle yapılan kişisel boyutu olan ibadetlere, zekatvermek gibi toplumsal boyutu olan ibadetler eklenir. Zekatta dikkat edilmesi gereken husus,miladi takvime göre değil, hicri takvime göre hesap yapılıp fakir fukaranın hakkının layıkıyla verilmesidir.Zekat aynı zamanda İslam ekonomisinin sosyal güvenlik boyutunu ifade eder.Toplumsal barış zengin fakir arası kaynaşma için çok önemlidir.Ayrıca sadaka vermek ve en son bayram namazından önce olmak kaydıyla fıtır sadakası vermek çok önemli bir görevdir.Zekat için İslam’a göre zengin olmak gerekir ama sadaka bir şükür ifadesidir.
***
Müslüman ölçü insanıdır.
İftarları sahurları abartmamalıdır.Çok lüks sadece zenginlerin oturduğu çok çeşitli ve israf dolu sofralar yerine fakirlerin açların yetimlerin ve şehitlerin ailelerinin tercih edildiği sofralar daha makbul daha anlamlıdır.
Çocuklarada bu ayın anlamı hissettirilmeli,bizim dinimizin emirleri bizim değerlerimiz, anlatılmalı öğretilmelidir.
Bu ayda, sadece Türkiye değil, İslam coğrafyası ve bütün dünyaya bir şefkat nazarı ile bakmalı herkesin derdi ile dertlenmeye çalışmalıdır.
Ramazan aşk ayıdır,dua ayıdır. Bu ayda Allah’a yönelmelidir.Özellikle Ramazan ayının son on günü itikafa girmeye gayret etmelidir.Gözyaşları ile Allah’a yalvarmalıdır.
Allah’ım! Ümmeti Muhammed’i affeyle. Allah’ım, Ümmeti Muhammedi muhafaza eyle.Allah’ım, Ümmeti Muhammed’e yardım eyle. Allah’ım, bizim düşmanlarımızı ve din düşmanlarını kahreyle. Allah’ım, sen güzel vekilsin,biz sana tevekkül ettik. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) efendimize salat-ü selamlarımızı arz ediyoruz kabul eyle. Hayırları fetheyle,şerleri def eyle.Bu Ramazan ayında bizlere merhamet eyle. Ve dahi, Ramazan ayını mübarek eyle..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.