Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Muhacir

A+A-

Aklını kullanma zahmetine girmeyip, komplo teorilerine kanan ve olayları anladığını zannederek konuşanlar sorunları çözebilir mi? Çoğu günah olan “zan” kişiyi nereye götürür?

*

Anlamadan konuşanlar, duyduğu haberin doğruluğunu işin aslını esasını araştırmadan başkalarına yayanlar sorunları çözebilir mi? Böyle yapanlar yanlışın yalanın yayılmasına hizmet etmiş olur.

*

Hakikati ortaya çıkarmak için değil de haklı çıkmak için konuşanlar, yandaşlık ederek kalabalık görünerek kendi düşüncelerini kabul ettirmeye çalışanlar sorunları çözebilir mi?

*

Sorun çözmeyi gözünüzde büyütmeyin, birkaç sözcüğün anlamını merak etmeye başlarsak bile umut kıvılcımları aleve dönüşecektir. Alev ısısı ile anlayanı ısıtır, ışığı ile aydınlatır ve anlamayanı yakar. Işığa karşı gelenler anlamayanlardır.

*

Sözcükçler küçüktür ama büyük anlamlar taşır. Örneğin MUHACİR. Nedir muhacir? Muhacir bize Allah’ın emaneti midir?

*
Muhacir basit anlamda hicret eden / göç eden, yani “göçmen" demektir. Ancak bizim anladığımız muhacir bu kadar basit değildir. Muhacir müşriklerin zulmünden uzaklaşmak ve güçlenerek dönüp vatanını kurtarmak için Mekke'den Medine'ye göç edenler demektir. Bize anlatılan "muhacir" hikayeleri bu tanıma uygun mübarek kişiler ile doludur. O muhacirler hem tebliğ hem de cihat için yaşamıştır ve yeterli güce ulaşınca dönüp vatanını kurtarmıştır.

*

Günümüzde Suriye’den kaçanlara muhacir deniyor. Bir de vatanını savunmak için zalime karşı savaşan Suriyeliler var! Yani biz kaçmak yerine canını ortaya koyanları varken, kaçan Suriyelilere muhacir diyerek kime iyilik, kime kötülük ediyoruz? Lütfen bir daha düşünebilir miyiz?.. Aklını kullanma zahmetine girmeyip, komplo teorilerine kananlar, siz de düşünün lütfen.

*

Muhacir sözcüğünün biz Müslümanlar için ifade ettiği yüksek manevi anlamın arkasına saklanarak Türkiye'nin nüfus yapısını bozmaya çalışanlara kanarsak ne muhacire yararımız olur ne de ensar olabiliriz.

*

Bu yılın başında, İstanbul / Kartal'da yıkılan binayı hatırlayın; yıkılma sebebi  binanın harcına "yıkanmamış" deniz kumu karıştırılmış olması. Suriyelileri ve diğerlerini "muhacir" görüntüsünde aramıza karıştıranlar, Türk Milleti’nin harcına deniz kumu karşıtırıyor gibime geliyor. Ne dersiniz? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.