1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Muhalefetin Pürmelali-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Muhalefetin Pürmelali-2

A+A-

 

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

BM 74. Genel Kurulu görüşmelerinde, Türk dünyasına ilişkin sorunları da haykırdı Erdoğan:

“Azerbaycan toprağı olan Yukarı Karabağ ve çevresinin, alınmış kararlara rağmen hala işgal altında tutulması kabul edilemez bir durumdur. Uluslararası toplumun hala yeterince ilgi göstermediği sorunlardan biri de 72 yıldır çözülemeyen Keşmir ihtilafıdır. Güney Asya'nın istikrarı ve refahı, Keşmir meselesinden ayrı düşünülemez. BM Güvenlik Konseyi'nin almış olduğu karara rağmen Keşmir adeta abluka altında ve 8 milyon insan Keşmir'den ne yazık ki dışarıya çıkamıyor. Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulan Bağımsız Araştırma Komisyonu, Myanmar'ın Arakan eyaletinde yaşanan olayların gerisinde soykırım niyeti olduğunu kayıt altına almıştır.”

Cumhurbaşkanı’nın konuşmasıyla maskeli beşlerin yüzündeki maske adeta akıp giderken ‘Ama Erdoğan BOP’un eşbaşkanıydı’ çığırtkanlığına gönüllenenler oldu.

***

BM toplantısının ertesinde İstanbul’u sokağa döken deprem yaşandı ki, kısa zamanda ‘Amerikan veya İsrail’in denizaltı saldırısıyla deprem etkisi oluşturduğuna yönelik’ algılar meydana döküldü. Kent sel afetine teslim olmuşken tatil programını tamamlama telaşına düşen Belediye Başkanı ise bu kez ‘Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı’na çağrılmadığını’ söyleyerek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Oysa 26 Eylül günkü toplantıya katılmış ve burada çalışmaların ertesi günde devam ettirilmesi kararlaştırılmıştı. Böyle bir durumda davet mi olur? Bu sayede Türkiye depremi etki ve önlem yönleriyle konuşmaktan geri kaldı.

***

MİLGEM Projesi kapsamında üretilen 4. ve son Ada sınıfı korvet gemimiz TCG Kınalıada (F-514), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi. Dünyanın en iyisi olarak gösterilen yerli ve milli 'Atmaca' füzesi ve HAVELSAN tarafından geliştirilen Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi 'Advent' te ilk kez TCG Kınalıada gemisinde kullanılıyor. Dahası; Türkiye böylece dünyada bir savaş gemisini milli imkanlarıyla tasarlayıp, inşa eden 10 ülkeden biri oldu. Aydınlarımız ise katil devlet tartışması açtı.

***

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, milli lazer silahımız ARMOL'un kabul testlerini başarıyla geçtiğini ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiğini sosyal medyadan duyurdu. TÜBİTAK BİLGEM’in tasarlayıp geliştirdiği ARMOL’un, Bomba imha, casus drone ve riskli hedeflere karşı etkili olduğu belirtiliyor. Bu arada kimin aklına geldiyse, ‘keşke samanımız da milli olsaydı’ diye bir fısıltıda yükseldi.

***

ASELSAN'ın geliştirdiği elektrikli çekiş sistemlerinin, otobüs üreticisi TEMSA'nın yurt içindeki bir müşterisi için üreteceği iki araçta kullanılacağı açıklandı. Araçların 2020 yılı başında, yani üç ay sonra trafik tescillerinin tamamlanması hedefleniyor. Ama nedense Türkiye’nin gündemi, milli sanayi hamlesi değil!

***

Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi ve Kilis'in batı bölgesinde Türk Hava Sahasını 6 kez ihlal eden, milliyeti ve tipi tespit edilemeyen insansız hava aracının (İHA) iki F-16 tarafından vurulduğu Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıkladı. Yakın tarihlere kadar Suriye’den topraklarımıza atılan onca füze de cabası… Olsun; Türkiye’de bir kesim, ülkesini ‘Uluslararası teröristlere açan’ Esed’i savunmanın derdine!

***

Bütün bu gelişmeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şu sözleri açıklığa kavuşturuyor: “Özellikle son 6 yıldır birbiri ardına yaşadığımız sıkıntıların sebebi, Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasına engel olmaktır. Hep söyledim, başaramayacaklar. Madem uyuyan devi uyandırdılar, bunun da sonuçlarına katlanacaklar. Gemi makinelerinden deniz toplarına, füzelere, torpidolara, elektronik sistemlere kadar her alanda yerli ve milli imkânları en üst seviyeye çıkarmakta kararlıyız. Hedefimiz 2023’te savunma sanayiinde dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmaktır. Türkiye'nin savunma sanayi alanında son dönemde kat ettiği mesafe istiklaline ve istikbaline daha güvenli bakmasını sağlamıştır.” Bütün mesele budur; Türkiye istikbaline istiklali yerleştirip depara kalktı. Bunu durdurmak isteyenler içerideki mekanizmaları harekete geçirerek engel olmaya çalışıyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.