1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Muharrem Ayının Faziletleri
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Muharrem Ayının Faziletleri

A+A-

Hicri yılbaşı kabul edilen Muharrem ayı Müslümanlar için mübarek aylardandır. Ramazan ayından sonra en faziletli ay Muharrem ayı ve bu ayda tutulan oruçtur. Peygamber Efendimiz (SAV) tarafından Allah’ın ayı olarak nitelendirilen bu ay bereket ve bolluğa işarettir.

Muharrem ayının onuncu gününe aşura günü denmektedir. Rasûlullah "Aşura günü orucunun önceki yılın (küçük) günahlarına keffâret olacağını umarım." (Tirmizî, Savm, 48) buyurarak, ümmetine bu günde oruç tutmayı tavsiye etmişlerdir.

Aşura günü oruç tutmakla ilgili olarak İbn Abbâs (RA) şöyle anlatıyor: "Rasûlullah Medine'ye gelince, Yahudilerin aşure günü oruç tuttuklarını gördü. Onlara, "Bu da ne (niçin oruç tutuyorsunuz)? diye sordu. "Bu Salih (hayırlı) bir gündür. Allah (CC) o günde İsrâiloğullarını düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Musa o gün oruç tuttu.' dediler. Rasûlullah da, "Ben Musa'ya sizden daha yakınım" buyurup o gün oruç tuttu ve Müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti." Hz. Peygamber döneminde Yahudiler sadece Muharrem ayının 10. (aşura) gününde oruç tuttuklarından, onlarınkine benzememesi için öncesine veya sonuna bir gün ilave edilerek oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Bazı rivayetlerde ise bir öncesine ve bir sonrasına ilave ederek üç gün oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Bir önceki veya sonraki güne ilaveyle iki gün oruç tutulabileceği gibi her ikisini de ilave edilerek üç gün de tutulabilir.

Muharrem ayı içerisinde oruç tutmak müstehaptır. 9, 10 veya 10 ve 11'inci günlerinde veya bu ayın başında, sonunda veya ortasında yani 13, 14, 15'inci günlerinde oruç tutulabilir. Rasûl-i Ekrem şöyle buyurmuşlardır: “Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah'ın ayı Muharremde tutulan oruçtur.”

Mübarek gün ve geceler; kaza namazları kılmak, Kur'an okumak ve anlamak, dinî eserlerden istifade etmek, zikir ve salavatla meşgul olmakla değerlendirilebilir.

Cenab-ı Hak, Dünya ve Ahiret mesuliyeti ve sorumluluğunu insana vermiş, bunu Cami mihraplarından vaaz ve nasihat olarak duyduk. Rivayet odur ki Allah bu mesuliyeti dağa, taşa veriyor, dağ, taş un ufak oluyor. Ancak insanoğluna verilmiş, bir tarafta düğün, nişan, doğum vs. sevinç var, insanlar mutlu eğlenceler yapar haldeler. Diğer insan grupları ise cenaze, ölüm, hüzün, acı vs. var. Böyle bir dünyada yaşayan insana mesuliyeti verilmiştir.

Muharrem ayında; bir tarafta Müslümanlar aşure çorbası yaparak, dağıtmakta, bu dağıtımda insanlar arasında oluşan samimiyet ,uhuvvet ve kardeşlik duyguları paylaşılmaktadır. Bu ayı ibadet ve oruçla ihya edenler var. Diğer tarafta ise Hz. Hüseyin (RA) efendimiz ve ehlibeytin diğer fertlerinin şehit edilmesi nedeniyle yas/matem var.

Şii ve Caferi kardeşlerimiz Hz. Hüseyin efendimiz ve ehlibeytin diğer fertlerinin şehit edilmesini anmak ve anlamak için Türkiye'de bildim bileli aşure gününde yıllardan beri teşkilatlı bir şekilde matem/yas törenleri ve  programlar yaparak, Türkiye'mizde yaşayan Müslümanlar farklılıklar içinde birlik ve beraberliklerini devam ettirmektedirler.

Milli birliğimize ve dirliğimize inşaallah helal gelmeden devam eder umudu ile hoşça kalın dostça kalın, Allah’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar