1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Mühendislikte Ahlaki ve Vicdani Sorumluluk
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Mühendislikte Ahlaki ve Vicdani Sorumluluk

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 19 Aralık İnşaat Mühendisleri gününde, Konya İnşaat Mühendisleri Odası bugünü kutladı. Hem de anlamlı bir şekilde Dedeman Otelde bir program düzenledi.

Meslekte 25 ile 40 yıla ulaşan mühendislere birer plaket verildi. Bende başarılı bir şekilde mesleğinde 25 ile 40 yıla ulaşanları tebrik ediyorum.

Programın açılış konuşmasında tarihin en eski bir mesleği olan inşaat mühendisliğinin icra ettiklerini ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar; “Bizim mesleğimizi diğer mesleklerden ayıran en temel özellik yapılan hatanın birçok can ve mal kaybına neden olmasıdır. Karşılaşılan sıkıntılar ve zorluklar ancak tecrübe ve birikimlerle aşılabilir. İnşaat sektörü kullanmış olduğu girdiler açısından 400’e yakın sektörü destekliyor.  2011 yılında inşaat sektörü yüzde 13’lük gelişim göstermiştir. Sektör açısından verimli bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en somut örneği medya ve gazetelerdeki inşaat sektörü ile ilgili reklamları gösterebiliriz” diyor.

Konya ve ülkemizde inşaat sektörünün büyümesinin ve hareketliliğinin devam etmesi için özel sektörün yatırımlarını attırmasının yanında hükümet ve belediyeler teşvik edici, kolaylaştırıcı önlemler almalı ve her türlü desteği vermelidir. 

Yine konuşmasında depreme değinen Ali Çınar,  “Son birkaç yıl içinde depremler yaşamaktayız.  Ancak Van’daki depremin bilançosu ağır oldu. Her defasında inşaat mühendisleri olarak sağlam güvenilir ve yaşanabilir yapılara vurgu yapıyoruz. Bu tür felaketler olmadan gerekli olan tedbirleri almayı artık öğrenmeliyiz” ifadelerini kullanıyor.

Deprem olmadan tedbir almayı neden beceremiyoruz. İlla can ve mal kaybımı yaşamamız gerekiyor. Hükümet, belediyeler ve ilgili odalar bu konularda gerekli tedbirleri alması gerekmiyor muydu?

 Konuşmasının devamında Çınar, Yapı Denetimi konusunda da dikkat çekici şeyler açıkladı:

“Yapı sigortası, mesleki sigortası olmayan bir yapı denetim sistemi düşünülemez. Bu yasanın asil unsurlarından olan yapı müteahhitleri, yapı denetim firmaları arasındaki çıkar ilişkisini önleyici tedbirlerin alınması gerekir. Pazarlık hale gelen denetim sistemi asla istenilen seviyede olmaz. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yasa çerçevesinde ruhsata bağlı tüm yapılarda artık yapı müteahhitleri olacaktır. Yapı müteahhitlerin almış olduğu yetki belge numarası ile sicilleri tutulacaktır. Bu yetki belgesi numarası ile Ağrı da yapmış olduğu imara aykırı biri imalat yaptığı takdirde, Konya ya gelip yapı yapılmasına müsaade edilmeyecektir. Sertifika belgesi olmayan ustalar yapılarımızda çalıştırılmayacaktır. Buraya kadar her şey güzel. Yalnız yapı müteahhitlerin tanımının yapılmaması, cebinde parası olan herkesin herhangi bir kriter aranmadan müteahhit olabilmesi tüm olumlu adımlara zarar vereceğini düşünüyoruz.”

Buradan anladığım şu ki, kanunlar, yönetmelikler vs. tek başına problem çözücü değildir.

Bu mesleğin içindeki insanların ahlaki ve vicdanı sorumluluklarını bilmesi önemlidir.

Bunun yanı sıra dünya standartlarında olan inşaat yapı yönetmeliği tam ve eksiksiz olarak uygulanması da gerekmiyor mu?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.