1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Müjdeli Haber Neye Yarar?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Müjdeli Haber Neye Yarar?

A+A-

Geçen hafta Rusya’daydık, müjdeli haberi orada aldık. Yine petrol bulmuşuz. Böyle devam ederse OPEC lideri bile olacağız gibime geliyor.

*

Menderes döneminde de böyle müjdeli haberler çıkmış, Trakya’da petrol bulmuşuz. O zaman da babalarımız, dedelerimiz sevinmiş müjdeli habere… Ama ne işe yaramış o müjdeli haberler bilen var mı? Trakya’da petrol çıkaran oldu mu hiç?

*

Niçin böyle oluyor bizim toplumlarda? Biz böyle müjdeli haberler alırken, ekonomi ajansları, gelişmiş ülke paraları karşısında değer kaybeden ABD Dolarının, Türk Lirası karşısında değer kazandığına dikkat çeken haberle veriyor.

*

Yaşadıkları tüm kriz ve sıkıntılara rağmen Rusya’da yöneticiler halkı böyle müjdeli haberler ile sevindirmeyi hiç düşünmüyor nedense.

*

Rusya’nın eğitim seviyesi ile ilgili bir durum bu; dünyada yüksek eğitimin yaygınlığına göre ilk beş ülke şöyle;

Rusya yüzde 53

Kanada yüzde 51

Japonya yüzde 46

İsrail yüzde 46

ABD yüzde 42

*

Bu konuda Rusya’nın birinci olması etkili sanırım. Biz ise hala slogan ötesine geçemeyen sözler ile yönetiliyoruz. Geçen hafta Menderes'in ve arkadaşlarının idamının yıl dönümü idi. Başbakan asılması milletimiz için büyük bir travma olduğu kadar Cumhuriyet tarihimiz için de en büyük yanlıştır.

*

Bu öyle bir yanlıştır ki, travma yüzünden, Demokrat Parti, Menderes dönemi icraatlarındaki yanlışları, zararları ve genç Cumhuriyetimizin kazanımlarına vurulan darbeleri sorgulamamızı, özetle yakın tarihimizdeki yanlışlardan ders almamızı engellemiştir.

*

Bu yanlış, Demokrat Parti dönemindeki kusur ve kayıpların suçunu bile Cumhuriyet'e yükleyerek cahillerimizi kandıran hainlere fırsat vermiştir...

Başbakan idam etmek bu millete yapılan en büyük yanlıştır ve göründüğünden daha büyük bir ihanettir! Bu dönemden ders almak gerekir.

*

Efsaneleşmiş hikayeleri, sloganlaşmış sözleri müjdeli haberler ile yayarak nereye kadar gidebiliriz.

*

Çözüm için, “aldığı bir haberi, doğruluğundan emin olmadan başlasına aktarmak Müslümana yalan olarak yeter” diyen sevgili Peygamber Efendimizi (SAV) anlamaya çalışsak yeter. Yalan ile iman aynı vicdanda durmaz. Bunu bilsek yeter. Vereceğimiz haberlere, kanacağımız konuşmalara dikkat etsek yeter…

*

Müjdeli haberler kadar icraatlara da bakmayı öğrenirsek, üniversite okumuş kadar oluruz. Selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.