1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Mülakat mı Mükafat mı?
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mülakat mı Mükafat mı?

A+A-

 

Memuriyete girecek olanların KPSS sınavının ardından bir de mülakata tabi tutulmaları FETÖ’nün kendi adamlarını yerleştirme yöntemlerinden biriydi. Hasbelkader KPSS’de yüksek puan alanları mülakatta elemek amaçlanmaktaydı. Paralel yapılanma bitti, yasasın dikdörtgen yapılanma mantığıyla olsa gerek, mülakat artık atamanın önüne alındı. Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından Yusuf Kaplan Cumhurbaşkanın kendi çabaları dışında özellikle de AK Parti’de il ve ilçe yapılanmalarında paralel yapılanmanın yeni oluşumlar olarak partiyi sardığını ifade ediyor. Ben de bu görüşe aynen katılıyorum. Mülakat yapılmalı ki; bazı geri zekalılar mükafatlandırılarak hakkı olanlar yerine işe alınsın… Cumhur Reisimiz Tayip Bey Barolar Birliği Başkanı Fevzioğlu’yla ülke menfaatlerinin gereği aynı çatı altında toplansın, yine ülke menfaatleri gereği Yenikapı’daki mitinge muhalefet parti liderleri icabet etsin, bir yandan da senin adam benim adam memur olacak diye memur alımın önüne bir de mülakat konsun. Allah’ınızı severseniz hangi mantık bunları bağdaştırabiliyor, ayağa kalksın... FETÖ yapılanmasının AK Parti’yi sardığı, KPSS sorularının sızdırıldığı dönemlerde de mülakat vardı. Benim bir yeğenim var. Selçuk Üniversitesi’ni kendi dalında birinci bitirdi. Bu yetmedi yan branş sayılan bir başka fakülteyi de bitirdi. Beş yıldır açık kadrolara baş vuruyor, referans bulamadığı için ataması yapılamıyor. Şimdi gördük ki referansla girenlerin pek çoğu Pensilvanya referanslıymış.

***

İnanın bu genç Allah ve Resul’ünün dışında bir de Tayip Erdoğan’a bağlı… Darbe gecesi Tayip Bey’in dışarıya çıkın emrine ilk uyanlardan… Belki de belli bir cemaate veya tarikata üye olsaydı şimdiye elli kere işe girerdi. Demokrasi nöbeti tutulurken mülakat yapma gereği duymayan yetkililerin, pasta dağıtılırken mülakat yapmaları da anlaşılır gibi değil… Geçen haftaki makalemde yazmıştım. Eğer maksat FETÖ başta olmak üzere PKK gibi örgüt elemanlarının devlet dairelerine sızmasını engellemekse bunun en basit yolu hazırlayacağınız bir müracaat formuna koyacağınız, üye olduğu dernekler, vakıflar, kulüpler, tarikatlar ve cemaatler ibaresini yazarsınız ve ‘yukarıdaki bilgilerin yanlış olduğu tespit edildiğinde memuriyetime son verilmesini şimdiden kabul ederim’ yazdırıp imzalatırsınız olur biter. Hatta bu kesmiyorsa altına 3 de memur ve işçiden referans yazdırırsınız. Yanlış beyan tespit edildiğinde de dördünü birden görevden alır geçer gidersiniz. Ama ben mülakat meselesinde iyi niyet görmüyorum. Haaa… Sırası gelmişken bu FETÖ soruşturması gereği görevden alınanlara referans olanlara ne tür bir işlem yapıldığını da doğrusu merak ediyorum. Bence partinin FETÖ unsurlarından en kolay temizlene yollarından birinin de bu referansları da hapishanede aynı koğuşa koymaktır.

***

Bundan sonra bari kim kime referans olacaksa kırk kere düşündükten sonra önüne şapkasını koyarak düşünmesi gerekir. Toplumda şu anda görülen o ki FETÖ’den boşalan kadrolara tüm cemaat ve tarikat unsurlarının yarış halinde adam yerleştirme iştahlarıdır. Eğer yukarıda belirttiğim gibi objektif bir tarama sistemi yerine FETÖ’nün de kullandığı mülakat sistemi gibi saçma sapan bir sistemle memur alımı yapılırsa bu ister istemez bir küskünler ordusunun oluşumuna da yol açacaktır. Yol yakınken bu tür yanlışlıklardan dönülmelidir. Ülkemizde memur ve işçi alımında işe adam değil de adama iş bulunduğu da izahtan varestedir. Bunun için bir çok kadroda adamın mezun olduğu okulla çalıştırıldığı alan arasında da bir uyumsuzluk vardır. Bu temizlenme sürecinde tüm devlet dairelerinden kişinin çalıştırıldığı alanla asıl işi ve branşının da elemeye tabi tutulması ve uyumsuzlarının alınış gerekçelerinin amirlerine sorulması gerekmektedir. Sonuç olarak; bu FETÖ yapılanmasından gerekli dersleri çıkarıp yeni paralel devlet yapılanmalarına imkan vermeyecek uygulamalar üretmeliyiz. Yoksa torunlarımız da onlarla uğraşmak zorunda kalırlar. Allaha emanet olunuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum