1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Mursi’nin Sonunu Hazırlayan Rus Füzeleri!
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mursi’nin Sonunu Hazırlayan Rus Füzeleri!

A+A-

Mısır’ın demokratik yöntemle seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi geçen hafta mahkeme salonundaki hücresinde herkesin gözleri önünde hayatını kaybetti. Mursi İslam dünyasının son sembol isimlerindendi ve ölüm anı ‘batı eliyle yüz yıldır paramparça edilen Müslüman coğrafyasına meydan okuma’ kabilindeydi. Mevlana Meydanında binlerce Müslüman, Hazreti Yusuf’la taçlanan Mısır zindanlarının son şehidi için gıyabi cenaze namazında buluştu.

Bahar adıyla İslam ülkelerini yerle yeksan etmek üzere başlatılan haçlı harekâtı Mısır’da sıçrayınca Mursi devreye girerek batılıların ‘demokrasi getireceğiz bahanesiyle ülkesine el koymasına mani olmuş’ milletine sahip çıkıp ayaklanmayı durdurmuştu. Sonraki dönemde onu Mısır halkının ve İslam âleminin gözünden düşürmek için maşaları vasıtasıyla yapmadıkları şer hareket kalmadı. Halen de devam ediyorlar.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Mursi’nin öldürüldüğü şeklindeki ifadeleri’ kamuoyunda zaten var olan şüpheleri kuvvetlendirdi. Bunun ardından Pakistanlı nükleer fizikçi Dr. Abdulkadir Han, Mısır’da Sisi darbesi yaşanmadan önce Mursi’nin ‘uranyumla zenginleştirilmiş nükleer santral kurma planı olduğunu’ açıklayınca kuklacının sureti de belirginleşti!

Abdülkadir Han, “Cumhurbaşkanı Mursi darbeden önce Rusya, Hindistan ve Pakistan’a gitti. Ancak birçok kişi onun elektrik üretecek uranyum ile zenginleştirilmiş bir Mısır nükleer reaktörü yeniden çalıştırmaya yönelik olarak Ruslarla anlaştığını bilmiyor. Aynı amaçla üç yıl sonra bir başka reaktör daha kuracak, Mısır’ın elektrik problemini uzun yıllar çözmenin yanında Afrika kıtasını aydınlatacak kadar elektrik ihraç edebilecekti” diyerek bilinmeyen gerçekleri gün ışığına çıkardı.

***

Şu ifadeler de Han’a ait: “Ülkesine Almanya’dan iki denizaltı satın almıştı ve doğru füzelere sahip olabilmenin de pazarlığını yapıyordu. İsrail ise bu füzelere sahip olması durumunda kendi uçak gemilerini vurabileceğini iddia ederek Almanya'ya baskı yapıyordu.Mısırlılar İsrail’in geniş gözetiminde de olsa bir askeri uyduya sahip olmanın önemini anlayamadı. Mursi bu konuda Hintli bilim adamlarıyla aynı fikirdeydi ve darbe olmasaydı, bugün Mısır uydu sahibi olmaya çok yaklaşacaktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den füzelerin kendilerine satılması için söz almıştı ve Rusya resmi anlaşma için ön hazırlıkları yapıyordu. Fakat bu bilgiler kamuoyuna yansımamış, gizlilik içinde yürütülüyordu.”

Han, füze görüşmeleri için Al-Tarraz adlı Tümgeneralin görüşmeler için görevlendirdiğini fakat Amerika’nın ordu üzerindeki baskısıyla bu çabaların başarısızlığa uğradığını da açıkladı.

Şimdi gözlerinizi bir lahza kapatıp Pakistanlı Fizikçinin anlattıklarını bir daha düşünün. Senaryo tanıdık gelmiyor mu?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.