1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Müslüman Uygur Türkleri
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Müslüman Uygur Türkleri

A+A-

Çin zulmüne karşı Doğu Türkistanlı ve Uygurlu Müslümanların uğradıkları asimilasyon, katliam, toplama kampları, bu kamplarda uygulanan tecavüz işkence vb. haksızlık sürmektedir. Ülkemizde yaşayan Uygurlu Müslümanlar ise yakınlarından kimi ebeveyinlerinden, kimi eş, çocuklarından, kimi kardeşlerinden kimi de diğer yakınlarından;  haber alamamaktalar. iletişim kuramamaktalar. İletişim/ irtibat kuranlar olsa dahi Komünist Çin Doğu Türkistan’daki aile ve yakınları, Uygurluları takibe almakta olduğunu, takibin sonucunda toplama kamplarına götürmekte şiddet ve işkencenin her türlüsünü yaptığını İslami hassasiyeti olan insaf ve vicdanlı medyanın yöneticileri, yazarlarının yazı ve haberlerinden bilmekte, duymakta ve haberdar olmaktayız.

Ancak bahsettiğim medya dışında merkez/havuz medyası başta olmak üzere diğer medyada hiç bir zaman Doğu Türkistan ve Uygurlu Müslümanların uğradıkları mezalimleri yazmadıkları ve haber yapmadıkları gibi hiç bir şekilde bahsetmemektedirler.

TÜRKİYE’MİZDE YAŞAYAN soydaş ve dindaşlarımız olan Uygurlular kurmuş veya oluşturmuş oldukları vakıf ve dernekler vasıtasıyla ÇİN’İN yaptığı mezalimleri duyurmakta ve çözüm aramaktalar. Geçen haftalarda İstanbul’da Çin konsolosluğu önündeki eylemleri bahsettiğim insaf ve vicdanlı medyadan duyurabildiler. Eylemlere Saadet Partisi İstanbul  İl Başkanlığı da destek ziyaretinde bulunarak basın açıklaması yapmışlardır. Ayrıca TBMM’de Saadet Partisi Milletvekili Sayın Abdulkadir Karaduman’ın basın açıklaması olmuştu.

Koskoca bir yıl geçti. Uygurlu Müslümanlarla ilgili BİR DEFA sivil toplum kuruluşlarından bazıları cılız bir şekilde basın açıklamaları ve yürüyüş şeklinde eylem ve söylemde bulundular. Siyasi partiler ise ister iktidar olsun isterse muhalefet parlamentoda hiç bir soru önergesi, kanun teklifi veya en azından Çin’i kınama ve telin edecek ortak bir açıklamaları bile olmadı, belki muhalefet partilerinin açıklamaları olmuş olabilir ancak haberdar değilim.

İlim ve devlet adamı milli görüş lideri Merhum Necmettin Erbakan; günümüzde kurulu/mevcut partileri batı taklitçisi olarak nitelendirir, parti yöneticilerini de zaman zaman gavur aşığı ve yerli işbirlikçi diyerek vasıflandırırdı.

Maocu Çin aşığı ve sevicisi birisi çıkıp diyor ki Türkiye için PKK.ne ise Kominist Çin için ise Uygurlu Müslüman Türkleri  terörist olarak adlandırmakta. Toplama kamplarını, eğitim kampı olarak öne sürmekte sakınca bulmamış, daha bir çok hezeyanlar saçmakta, saçmalamaktadır. Böylelerine Allah akıl fikir versin demek lazım.   

16 Ocak 2021 Tarihli Karar Gazetesinde “Keşke Ülkenin itibari böyle erimeseydi” başlıklı Mustafa Karaalioğlu beyin yazısını okudum. Önemine binaen alıntı yapacağım.

ABD’de bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörden oluşan komisyon, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik soykırım gerçekleştirildiğine dair yeni delillere ulaştıklarını açıkladı. Komisyon, ortaya çıkan belgeler ışığında ABD yönetiminin Çin’e karşı sert bir cevap verip dünyaya öncülük etme çağrısında bulundu.”

Keşke Türkiye de bu haksızlıkları anlatan ve kınayan ülkelerden birisi olsaydı. Keşke dünya, oradaki zulmü bizim sivili toplum örgütlerimizin raporlarından da duyabilseydi. Keşke, ABD, İngiltere, Almanya ve birçok Avrupa hükümetinin tepkisini bizim hükümetimiz de cesaretle dile getirebilseydi. Keşke, BM’nin raporlarını esas alan kınama kararlarına Türkiye dahil İslam ülkelerinin desteği olabilseydi.

Keşke, hiç olmazsa bizim parlamentomuza Doğu Türkistanlılar’ı hedef aldığı apaçık belli olan Çin ile Türkiye arasında imzalanmış suçluların iadesi anlaşması gelmeseydi.

Selam ve dua ile Allah’a emanet olunuz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar