1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Mutlu Çalışanlar Verimli Oluyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Mutlu Çalışanlar Verimli Oluyor

A+A-

Yetenekli ve verimli çalışanların öneminin arttığı günümüzde, mutlu çalışanların olduğu iş yerlerinde verim daha da yükseliyor.
Yapılan araştırmalarda iş yerlerinde çalışanların yüzde 70’şe yakını mutlu ise daha faydalı performans gösteriyor. İşine ve iş yerine sahiplenerek elinden geleni yapıyor.
Bunu etkileyen olumlu etkenlerin en önemlisi de aynı iş yerinde sevdikleri ve anlaştığı insanlarla birlikte olmasındandır.
Çalışanların işyerinde mutluluğu çokça huzurdan, değer verilmekten, aidiyet duygusundan, değerlerin uyumundan, adil bir yönetimden ve desteklenmekten gelişiyor.
Kalkınmış bazı ülkelerde yapılan araştırmalar bunu daha iyi ortaya koyuyor.
Çalışanların yüzde 70’i işyerinde mutlu olmasını çalışma arkadaşlarına bağlarken, yüzde 65’i ise sevdikleri çalışma arkadaşlarıyla çok daha üretken olduğunu söylüyor.
İş yerinde çalışanların mutluluğunu etkileyen önemli faktörlerden birisi de işini sevmek mutluluğun en önemli koşulu olarak karşımıza çıkıyor.
Diğer taraftan iş arkadaşlarıyla ve yöneticilerle anlaşabilmenin yanında, uyum içinde çalışmakta bunu olumlu olarak etkiliyor.
***
Bunun yanında iş yerinde çalışanın değerli olduğunu hissettirmek verimi beraberinde getiriyor. İşini sevmeyip, sadece para kazanmak amacıyla iş yerinde çalışırsa beraberinde birçok sorun yaşandığı gibi mutsuz olunur.
Böylesi durumlarda iş yeri yöneticilerine çok roller düşüyor.
Öncelikle iş yeri yöneticileri çalışanların ihtiyaçlarını fark etmesi, onlarla empati kurması, onları dinlemesi çalışanların mutlu olmasında doğrudan etkilidir.
Öyle ise çalışanların mutlu ve verimli olması için iş yeri yöneticileri çalışanların mutlu olacağı unsurları sağlayıp, yerine getirmelidir.
Ancak o zaman iş yerinde verimlilik arttığı gibi, çalışanlar da daha yüksek bir performans gösterecektir.
İş yerinde mutluluğun olmazsa olmaz kurulları vardır. Bu kurulları şöyle sıralayabiliriz.
İşini sevmek, gönülden isteyerek çalışmak, kafa dengi, uyumlu çalışılabilen iş arkadaşları, insana değer veren adil olan yönetim anlayışı, pozitif iletişim, eğlenceli çalışma ortamı, iş yerinde yeni şeyler yapabilmek, öğrenebilmek, iş tatmini sağlamak, inisiyatif alabilmek, emeğinin karşılığını alabilmek ve işini bilmek, hakkıyla yapabilmek, iyi çalışma saatleri, hafta sonu tatil ve yan haklar, az stresli ortam, saygın bir çevrede çalışmak, üretken bir iş çevresine sahip olmaktır.
***
Bunların yanında iş yeri yöneticileriyle çalışanlar birbirlerini ne kadar iyi tanırsa, anlarsa ve severse orada mutlu insanların olduğu bir iş yeri oluşur. Çalışanların sevmek, sevilmek, anlaşılmak, görülmek, duyulmak, fikirlerine değer verilmesi, takdir edilmek, gelişmek ve öğrenmek gibi ihtiyaçlarının karşılanması çalışanların bağlılığını çok etkiliyor.
Sonuçta iş yerindeki mutlu çalışanların çoğalması verimi de beraberinde getireceği bir gerçektir.
Öyle ise iş yeri yöneticileri çalışanlarının mutlu olabileceği imkânları sağlamalıdır ki, o iş yerinde kazançta artsın ve insanlarda mutlu olsun.
Unutmamamız gereken bir kural vardır. O kural da mutlu çalışanların olduğu iş yerlerinde verim artacaktır. Kâr artacaktır.
Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.