1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Mutlu Olma Önerileri
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mutlu Olma Önerileri

A+A-

Mutlu olmak size her zaman kazandırır. Mutlu olduğunuz zaman dağ gibi zorluklar, karşınızda kürdan ucu kadar küçülebilir. Pek çok kimsenin aşamayacağı sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz. Yaptığınız işte başarılı olursunuz. Çevrenizde herkes tarafından sevilirsiniz. Kısaca mutlu olmak, yaşadığınız hayata çok güzel bir anlam yükler.

İşte mutlu olmanın yolları…

1-Düzenli Bir Hayat Yaşayın

Mutlu olmak için yapmanız gereken ilk şey düzenli bir hayat yaşamanızdır. Düzenli bir hayattan kastettiğim, saniyesi saniyesine dolu ve meşgul bir hayattan bahsetmiyorum. Bahsetmek istediğim şey; o gün yapmanız gereken şeyi o gün mutlaka yapmanız gerektiği. Mesela Pazartesi günü bir toplantınız var veya Salı gününe tamamlamanız gereken evraklar… Toplantınızı da evraklarınızı da geciktirmeyin. İşlerinizi ertelemek size zaman kazandırmaz aksine zaman kaybettirir. Zaman kaybetmek ise verimsiz bir gün geçmesine sebep olur. Verimsiz bir gün ise size sıkıntı ve stresten başka bir şey getirmez. Bu dediklerim sosyal yaşantınız içinde geçerli. Yemek için sözleştiğiniz arkadaşlarınızı ekelemek de düzensiz bir hayat yaşadığınızın göstergesi. Mutluluk başarıya, başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır.

  1. Ufak Detayları Görmezden Gelin

Mutlu olmak için göz ardı edilmemesi gereken bir başka konu ise ufacık, tefecik detaylar diyebiliriz. Yaptığınız işte ufak detaylara takılıp kalıyorsanız başarılı olmanız bir hayli zor. Başarılı olamazsanız mutlu olmanız da bir hayli zor… Bakın takılmaktan bahsetmiyorum, takılıp kalmaktan bahsediyorum. İkisi çok farklı şeyler. Elbette ufak detaylar hayatımızda ve yaptığımız işlerde çok önemli. Ama ilk etapta büyük resme odaklanmalıyız. Yani ister iş hayatınızda ister sosyal hayatınızda önünüzde yemeniz gereken bir pasta varsa önce güzel ve büyük olanı yiyin. Daha sonra arta kalan parçacıkları keyfini çıkarta çıkarta yiyebilirsiniz.

  1. Hayatınızla İlgili Kararları Kendiniz Verin

Hayat sizin hayatınız sözünü çok duymuşsunuzdur. Duymasanız da ben çok duydum. Özellikle ilkokul öğretmenim sınıfta bize bu sözü her gün söylerdi. Tabi o zamanlar bu sözün mahiyetini anlamıyordum. Fakat bugün düşündüğümde bir birey için değeri ölçülemeyecek kadar önemli bir söz olduğunu anlıyorum. İlkokul öğretmenimin de dediği gibi Hayat sizin hayatınız. Kimsenin hayatınıza sizden daha etkin bir şekilde karışmasına izin vermeyin. Elbette fikir alışverişinde bulunun, görüş alın ama son kararı veren siz olun. Hayatı yaşayacak olan sizsiniz, kimse sizin yerinize geçip hayat yaşamıyor. Herkesin ağzına göre yaşamak sizi mutsuz eder, perişan eder ve bunu ne siz istersiniz ne de ben.

  1. Sevdiklerinize İyilik Yapın

Hepimizin sevdiği dostları arkadaşları var. Öyle bir an oluyor ki tüm günümüz bu sevdiğimiz insanlar ile geçiyor. İnsan her gün vakit geçirdiği dostunun kalbini hiç kırar mı ? En yakınınızdakileri mutlu etmek dolaylı yoldan sizi de mutlu edecektir. Çevrenizdeki insanlar mutlu oldukça sizde mutlu olacaksınız. Bir gün bir değişiklik yapın ve arkadaşınıza en sevdiği yiyeceği, parfümü, belki de bir lokum çeşidini alıp hediye edin ve yüzündeki mutluluk ifadesini hafızanıza kazıyın. Çünkü çok zor bir şey başardınız. Karşınızdakini mutlu ettiniz. Şimdi aldığınız eğer yiyecekse karşılıklı oturup keyfini çıkarta çıkarta yiyebilirsiniz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.