1. YAZARLAR

 2. Kübra Erben

 3. Müzik Ruhun Gıdasıdır
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Müzik Ruhun Gıdasıdır

A+A-

Evde, işte, okulda, ya da yolda yürürken kulaklığımızla dinlediğimiz müzik hayatımızın her anında yer alıyor. Peki bu ritimler sağlığımız için ne kadar faydalı? Gelin birlikte bakalım:

 1. Görsel ve Sözsel Becerileri Geliştirir: 4 ile 6 yaş arasında edinilen müzik becerileri çocukluk çağında kelimeleri anlama ve açıklama becerilerini olumlu etkiler. 8-11 yaş aralığında alınan müzik eğitimi ise herhangi bir eğitimle elde edilemeyecek şekilde görsel IQ'nun gelişimini tetikler.
 2. Beynin Sağlıklı Kalmasını Sağlar: İleri yaşlarda müzik dinlemek hafıza konusundaki becerileri olumlu yönde etkiler. Hatta bazı durumlarda beyinde meydana gelen hasarlar müzikle tedavi edilebilir.
 3. Daha Mutlu Olmayı Sağlar: Müzik dinlemek beyinde iyi olma hissi uyandıran dopamin hormonunun salgılanmasını tetikler. Özellikle belirli bir tempo ile dinlenen müzik mutluluğu beraberinde getirir.
 4. Tansiyonu Düzenler: Tansiyon rahatsızlığı bulunan hastalar müzik dinleyerek daha kısa sürede iyileşir. Günde ortalama 30 dakika müzik dinleyen hastalarda daha düşük tansiyon ve nabız değerleri görülür.
 5. Uyku Kalitesini Arttırır: Müzik vücuttaki gerginliği dağıtarak ve kalp atışını düzenleyerek daha kaliteli uykuya sahip olmayı sağlar.
 6. Ağrıları Azaltır ve Sinir Sistemini Güçlendirir: Müzik dinlemek kortizol hormon seviyesini düzenler. Günde ortalama 50 dakika boyunca müzik dinlemek önemli fizyolojik fayda sağlar.
 7. Depresyon İhtimalini Azaltır: Yapılan araştırmalar, kanser tedavisi gören hastalar arasında müzik dinleyenlerin depresyona yakalanma oranlarının daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.
 8. Atletik Performansı Arttırır: Müzik dinleyen sporcular ritimle gelen hareket iç güdüsü eşliğinde daha iyi atletik performans ortaya koyar.
 9. Kavrama Kapasitesini Yükseltir: Müzik ile uğraşan kişilerin, yani müzisyenlerin, kavrama konusundaki becerileri diğer insanlardan daha farklıdır.

Öyleyse bugün de bir müziği kendiniz için dinleyin…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.