1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Nasihat mi, Musibet mi?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nasihat mi, Musibet mi?

A+A-

Bu bir 15 Temmuz yazısı değildir! Müslümanlar, inandıkları Kur'an-ı Kerim'i kendileri anlamadan, başkalarına anlatabilir mi? Dinini anlamayan, hayatına uygulayabilir mi? Başkalarına örnek olabilir mi?

*

Anlatamaz! Uygulayamaz! Örnek de olamaz! Tebliğ de (davet) edemez!  Ama gücü varsa zorbalık ile kabul ettirebilir. Zorbalık ile kabul edenler iman etmiş olur mu?

*

Gündüz aydınlığında iman etmiş görünenlerin çoğu gece karanlığında bildiğini okur, zorbalık ile kabul ettirenin, ettirilenin aleyhinde olur. Sinsice, gizlice kendi inancını korur ve yaymak için planlar yapar, örgütlenir, cemaatleşir. Elbette her cemaati aynı kefeye koyamayız ama hepsine karşı uyanık olmamız gerekir.

*

Çünkü onlar, Müslüman gibi görünüp, konuşurken aslında kendi inancına hizmet eder, kelimeleri, çarpıtır, saptırır, tevil eder. Cemaatinin, tarikatının veya mezhebinin uyduruk sözlerini İslam diye anlatır.

*

Allah'ın, Kur'an-ı Kerim'i koruduğunu bildikleri için ona dokunmazlar, onu bir kenara alıp okunmasını ve anlaşılmasını önlerler. Kenarından dolaşırlar, başka kitapları okuturlar, aynı dilde konuşurlar ama kendi yalanlarını anlatırlar.

*

Onlar “tarih yalan söylüyor diye diye, milletin kafasını karıştırıp, düşman yalanlarını tarih diye anlatanlar” gibidirler.

*

Konunun tarih ile alakası yok demeyin. Kulağa, gönle hoş gelen hikâyeleri dinlerken tarihin gerçekliğinden habersiz kaldığını fark etmeyenler, hakikat dini İslam’ın nasihati yerine anlatılan hurafe saçmalıklarına çok kolay kanıyorlar. Kanıyorlar da başlarına bir musibet gelmeden kandırıldıklarına inanmıyorlar. Bazılarına musibet de yetmiyor.

*

Şimdi, ilk sorumuzu diğer açıdan soralım  “dinini anlamayanlar” onlara karşı uyanık olabilir mi?

*

İslam’a uymayan hurafeye, bidata, sapkınlık ve saçmalıklara "İslam zannederek" düşüncesizce iman eden bilgisizler, kendilerine anlatılanı sorgulama cesaretine ulaşamadıkları ve hakikati aramadıkları sürece cahillikte yarışıyor olacaklar. Ahmakça ve aptalca, İslam’a hizmet eder zannı ile İslam karşıtlarına hizmet edenlerden olacaklar.

*

Bunlar aptallıkları sonucu kendilerini uyarana düşman oluyorlar. Yine ahmaklıkları gereği, hurafeye karşı çıkarak Allah'ın hakikatini anlamak, anlatmak için çalışanları İslam’a karşıymış gibi gösterenlere, dinsiz ilan edenlere kanıyorlar... Ve yanlışı takipte kalıyorlar. 

*

Müslümanlar, sahte hocaların, bilimsiz âlimlerin, hain şeyhlerin, cahil üstatların İslam gerçeği arasına karıştırdıkları uyduruk sözlerin farkına varsalar, yalanlar, iftiralar İslam âleminde itibar görür müydü, bu kadar yayılır mıydı? Anlasalar, Müslümanlar arasında sadece İslam karşıtlarına yarayan düşmanlıklar gelişir miydi? Anlasalar, Müslüman ülkeler bu kadar fakir ve bu kadar zelil durumda olur muydu?

*

Anlasalar, vatanımız 15 Temmuz gibi melun bir tecrübeyi yaşar mıydı? Anlamak için ne yapmak lazım? Bunu da mı anlatacak biri lazım?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.