Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nasıl Bir Nesil?

A+A-

Eleştirmek için muhalefet olmak gerekmiyor. Takdir etmek için de taraftar olmak gerekmiyor. Çok sevdiğiniz bir insanın hatalar yapabileceği gibi hiç sevmediğiniz bir insanın da doğrulara hizmet etmesi mümkündür. Önemli olan sizin ne olduğunuzdur! Eğer karakter, kişilik sahibi bir birey olabilmişseniz insana yakışan bir hoşgörü ile insanların “Göründüğü kadar, anlatıldığı kadar kötü veya iyi olamayacağını” kavramış bir anlayış ile konuşursunuz. Eğer bir kişilik sahibi olamamışsanız henüz, kalabalık sürüler içinde nereye çekilirse oraya giden ve beş yılda bir oy kadar değerli, dolgu malzemesi bir kişisinizdir ancak. Her eleştireni düşman, her takdir edeni yandaş görerek sohbetleri, muhabbetleri bir münakaşa, bir kavga ortamına dönüştürürsünüz. Nihayet yalnız kalırsınız kalabalıklar içinde. Kalabalık içindeki yalnızlık daha küçültücüdür. Buna da bir kılıf uydurmak elinizde tabiî ki, gerçekleri anlamak yerine kendi doğrularınız üzerinde inat etmeye devam ederseniz. Âcizane tavsiyem, çok yönlü düşünmenizi sağlayacak şekilde kendinizi geliştirmenizdir, ne bir kişiye ne de bir fikre takılı kalmadan. At gözlüğü takanlar bile boynunu sağa çevirebilir ama boynunu bile çeviremeyenlerden olmayınız. Siz aslında öğrendikleriniz arasından kabul edip, özümsediklerinizsinizdir. Eskiler şöyle anlatır bunu “Kavak ağacı gibi dümdüz çıkma yükseklere zira ne meyvesi var, ne gölgesi, elma veya kayısı ağacı gibi yere daha yakın ol ama yayıl, hem meyvesi var hem gölgesi.” 
***
Başbakan iyi bir nesil yetiştirmekten bahsederken çok önemli bir eksikliğe vurgu yaptı ama iyiden ne kast ettiğini de açıklaması gerekirdi. Çocukluğumdan beri kulağıma yapışan bir iyi tanımı var. Şöyle derlerdi bizde “O kadar iyi çocuk ki, vur eline ekmeğini al, sesini çıkarmaz.” Bu mudur iyilik? İtiraz etmemek, ses çıkarmamak, hakkını korumamak? Bu şekilde belki birilerine göre iyi bir yönetilen nesil yetiştirebiliriz ama bizim iyi yönetenlere de ihtiyacımız olacak gelecekte ve her zaman. İyi bir nesil için, iyi bir gelecek için iyi iyice tanımlanmalı önce ve iyi neslin temelinde en azından şunlar olmalı bence: Doğru soruları sorabilecek ve sorulanlara cevap verebilecek kadar bilgi. Doğru bildiklerini uygulayabilecek kadar cesaret. Konuşanın kahraman mı, şarlatan mı, hain mi olduğunu anlayacak kadar feraset. Bildiklerini en az bir yabancı dilde anlatabilecek ve hayatı kolaylaştırmak için uygulayabilecek kadar eğitim. Ben bilmem hocam bilir demeyecek kadar bilinç ve kişilik… Bu iyi nesil: İslam’ın evrenselliğini idrak eden ve bunu taşıyabilen, İslam’ın korku ile değil, bilgi, sevgi ve paylaşım ile geldiğini idrak eden, yasaklar zoruyla değil kendi iradesi ve takvası ile doğru yolda kalan bireyler ile kurulabilir.

Dünya Şampiyonları
İle Aynı Pistteydim
Önceki hafta kuzenimin düğünü vardı. Bebekliğini, ilk adımlarını, ilk kelimelerini bire bir yaşadığım Mustafa (Murat) Akpınar. Büyümüş. Evlendi Ağustos ayında. Allah mesut etsin, hayırlı evlatlar versin. Gelin alayına katılacak arabaların aynasına şanlı bayrağımızı bağladılar havlu yerine. Çünkü kuzenim ve bu güzel gününde ona yardım eden arkadaşları Judo Milli Takımının sporcuları. Dünya çapında birçok dereceler yapmış, Avrupa şampiyonu, Dünya Şampiyonu olmuş pırlanta gibi çocuklar. Dünyanın birçok ülkesinde milletini, devletini temsil etmiş, bayrağın değerini anlamış çocuklar; Ömer Faruk, Yunus Şaştım, Mehmet Durmaz, Bayram Ceylan, Tanju Şorli, Yunus Emre Bayındır, Ahmet Sarı, Bahri Şimşek, Bayram Ceylan, Mustafa Akpınar ve adını sayamadığım arkadaşları. Hiçbirinin adını bilmiyoruz çünkü medyada anılmıyor bu başarılar, ama medyamız sayesinde çöpleri toplayan kapıcımız kadar bile faydası olmayan manken, dizi oyuncusu, topçu, şarkıcı (sanatçıları hariç tutuyorum) nice isimleri her detayına kadar biliyoruz. İyi bir nesil için iyi bir medya da tanımlamak gerekiyor. Zira nesil medya tarafından önüne konulan örnekleri algılar, takip eder. Bu hataya da bir dur demek lazım iyi bir nesil için. İnsanlar kendisini sömüreni değil kendisini yücelteni, kendisine hizmet edeni ayırt edebilmeli. Medya bilgi çöplüğü ve zaman öldürme makinesi olmaktan çıkartılmalı, bu da iyi bir nesil ile olur ancak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum