1. HABERLER

  2. Nasreddin Hoca, köyüyle de ünlenecek
Nasreddin Hoca, köyüyle de ünlenecek

Nasreddin Hoca, köyüyle de ünlenecek

Nasreddin Hoca'nın ve Akşehir’in uluslararası platformda daha iyi tanıtılabilmesi için Akşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sonuç verdi.

A+A-

KOP tarafından Akşehir’e yapılması planlanan Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü için proje ihalesine çıkıldı.

Kalkınma Bakanlığı, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü projesi kapsamında; yılın her günü Nasreddin Hoca’nın tanıtımını sağlayabilecek ve Akşehir’de bir mizah kümelenmesi sağlayarak bölgenin bilinirliğini artıracak, bölgenin kültürel yönden gelişimine katkı sağlayacak yaşayan bir mizah köyü veya sokağı oluşturulması amaçlanıyor. Mizah ve gülmece alanında yayın yapan dergi ve mecmuaların bir arada faaliyet gösterebildikleri, ulusal ve uluslararası mizah etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek bu köyün veya sokağın, mizah alanında uluslararası camiada akla ilk gelen mekânlardan biri olması bekleniyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, yapılacak proje ile Nasreddin Hoca’nın ve Akşehir’in tanıtımının daha iyi yapılacağının altını çizdi.

Başkan Akkaya, “Akşehir’imiz, Nasreddin Hoca’mızla birlikte birçok kültürel birikime ve değerlere sahiptir. Şehrimizin çok yönlü olarak tanıtımını sağlayan geleneksel Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri belirli bir zaman diliminde tanıtımımıza ve ekonomimize katkı sağlasa da yıl boyu tanıtımda yetersiz kalmaktadır. Düzenlediğimiz Anma ve Mizah Günlerinin ulusal ve uluslararası düzeyde daha tanınır hale getirilmesi ve Akşehir’imize yapılacak Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü projesi ile belirli bir zaman diliminde yapılan tanıtım ve ekonomik girdi, artık yıl boyuna yayılarak Akşehir’e daha fazla katkı sağlayacaktır” dedi.

Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi Fizibilite Çalışması için 18 Eylül 2015 tarihinde KOP tarafından bir ihale yapılacağını söyleyen Başkan Akkaya, KOP yönetiminin geçtiğimiz günlerde bu projeyi araştırmak için Akşehir'e gelerek bu projenin uygulanabileceği eski mahalleleri ve belirli alanları gezdiğini belirterek “Şehrimize kurulacak Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü sayesinde şehrimizin uluslararası tanınırlığı artarak ekonomik girdisinde de büyük artış sağlanacaktır” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.