1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Nasreddin Hoca Diyarı Akşehir
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nasreddin Hoca Diyarı Akşehir

A+A-

Konya’nın tarihi ve turistik ilçelerini siz değerli okurlarımız için tanıtmaya devam ediyoruz. Kültürel geziler kapsamında bahsettiğimiz ilçelerimizden bu haftaki durağımız Akşehir. Ünü tüm dünyaya yayılan Nasreddin Hoca ile özdeşleşen Akşehir, dünyanın tam ortası olarak kabul edilir. Konya-Afyon yolu üzerinde yer alan Akşehir, Konya’ya 135 kilometre mesafede yer alıyor. Zengin bir kültür mozaiğine sahip olan Akşehir'de gezilecek yerler arasında ilk sırayı Nasreddin Hoca Türbesi alıyor. Düşünürken güldüren fıkraları ile tanınan Nasreddin Hoca'nın ölüm yeri Akşehir'dir. İlçenin merkezine bağlı Nasreddin Hoca Mahallesi’nde yaklaşık 80 dönümlük şehir mezarlığı yer almaktadır. Burada üzerinde 6 sütun bulunan kubbeli bir türbe yapılır. Zaman içerisinde harap olan Nasreddin Hoca türbesi birçok kez onarımdan geçirilir. Nasreddin Hoca Türbesi, Akşehir'de ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.
***
Taş Medrese (Arkeoloji Müzesi): Akşehir'in tek medresesi olan Taş Medrese, ilçenin merkezinde yer almaktadır. Taş Medrese; türbe, mescit, çeşme ve imaretten oluşan bir külliyenin parçası halindedir. Geçmişten günümüze bu külliyeden medrese, mescid ve türbe ulaşmıştır. Taş Medrese; 1250 senesinde Anadolu Selçuklu Sultanı olan II. Keykubat zamanında inşa edilmiştir. Medrese; dört eyvanlı ve açık avluludur. Taş Medresenin kapısından girildiğinde sol tarafta türbe bulunmaktadır. Çini süslemelerle süslenen türbenin kubbesi gerçek bir tarihi yapıttır. Burada yapılan restorasyon çalışmaları ile Taş Medrese 1965 senesinde müze olarak ziyarete açılmıştır. Neolitik Dönem ile 19. yüzyıl sonuna kadar insanlığın yaşamına ait tarihi eserleri görmek mümkündür.
***

Batı Cephesi Karargah Müzesi: 1904-1905 yıllarında belediye binası olarak kullanılmak için inşa edilmiştir. Akşehir'in merkezinde yer almaktır. 24 Ağustos 1922 senesinde Büyük Taarruz Savaşının Batı Cephesi için karargah olarak kullanılmıştır. 1966 senesinde yeniden restore edilen Batı Cephesi Karargahı binası müze olarak hizmete açıldı. İki katlı olan binanın giriş katında Büyük Taarruz hazırlıkları ile Büyük Taarruzu anlatan pano bulunmaktadır. Müzenin üst katında da Atatürk’ün çalışma yaptığı ve Büyük Taarruz için kararının alındığı bir oda bulunmaktadır. Bu katta bulunan diğer odalarda ise levhalar, Nutuk’tan alıntılar, haritalar, fotoğraflar, silahlar ve belgeler sergilenmektedir.

***

İmaret Camii: Nasreddin Hoca Türbesinin güneyinde yer alıyor. İmaret Camii Akşehir ilçesinde bulunan tek Osmanlı camisidir. Dönemin Osmanlı Padişahı olan II. Beyazıt zamanında, yapılan İmaret Camii'yi Rumeli Beylerbeyi Hasan Paşa inşa etmiştir. Yıllar boyu kültürel bir merkez olarak işlev gören cami, yoksullara yemek dağıtan bir aşevi işlevi görmüştür. Bu yüzden İmaret Camii adını almıştır. Caminin önünde dünyanın en büyük tek parça halısı bulunan bir şadırvan yer almaktadır.

Gülmece Parkı: Nasreddin Hoca Türbesinin yanında bulunmaktadır. Parkın içinde kafeterya, havuz ve çocuk bahçesi vardır. Ayrıca parkın tam ortasında 4 metre yüksekliğe ve 6 metre çapa sahip büyük bir bakır kazan da bulunmaktadır. Parkın içinde dikkat çeken çok sayıda heykel bulunmaktadır. Heykeltıraş Cemil Güntepe tarafından yapılan bu heykeller Nasreddin Hoca fıkralarını anlatmaktadır.

Hıdırlık Tepesi: Akşehir ilçesinin merkezine 4 km mesafede bulunan temiz suyu ve havası ile ön plana çıkan bir dinlenme yeridir. Hıdırlık Tepesi, akarsu çevresinde yer almaktadır.

Ayrıca Hıdırlık Tepesi'nde muhteşem güzelliğe sahip olan ve Nasreddin Hoca'nın maya çaldığı göl olan Akşehir Gölü de yer almaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.