1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. NATO, Azerbaycan ve Uygur Türkleri
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

NATO, Azerbaycan ve Uygur Türkleri

A+A-

NATO Zirvesi; Sayın Cumhurbaşkanımız NATO zirvesi için gittiği Brüksel’de, ABD Başkanı Joe Biden’le görüşme yaptı.

Görüşme, Türkiye’de muhalefet yapmayı her şeye itiraz etmek sanan çevrelerin iddialarının aksine olumlu geçti. Bu durum, hem ABD Başkanı hem de Türkiye Cumhurbaşkanının daha sonra verdiği beyanatlar ve yapılan açıklamalarla ortaya konuldu.

Zirvede ortaya çıkan önemli sonuçlar; Afganistan‘la ilgili ortak gündem, Libya ve Karabağ konularında bir problem olmamasıdır.

Ayrıca, Türkiye’nin ve Sayın Tayyip Erdoğan’ın zirvede yeterince ilgi gördüğü ağırlığının hissedildiği ortaya çıktı.

Başkan Biden’in Cumhurbaşkanı’ımızın yanına gelip o daha ayağa kalkmadan ellerini birleştirmesi bazıları tarafından ‘Erdoğan Biden’in elini öptü’ diye adlandırıldı.

Yahu, merak ediyorum böyle bir şey yok, ama elini öpse veya Türkiye bir kötü muamele görse bunlar her halde memnun olacaklar, zil takıp oynayacaklar. Üstelik bu fotoğraf, Erdoğan ayağa kalkmadan Biden onun ayağına kadar geldi hürmet gösterdi diye de yorumlanabilir...

Yıllar önce TBMM ‘den Ecevit’in kışkırtması ile dışarı atılan Merve Kavakcı’nın kızı Fatma hanım görüşme esnasında ABD Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı arasında tercümanlık yaptı. Bu da çok enteresan bir mesaj olarak, değerlendirilmelidir.

Azerbaycan ziyareti; Cumhurbaşkanımız Azerbaycan’ı ziyaret etti. Azerbaycan Mili Meclisinde bir konuşma yaptı. ‘Bütün Dünya bilsin Azerbaycan’ın yanındayız’,

İki devlet, tek millet anlayışını saygı ve bahtiyarlıkla selamlıyorum.

Karabağ’ı azat etmiş Milli Mecliste sizinleyim, tüm bölge ülkeleri hatta tüm dünya kazançlı çıkacaktır. Refahın artması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. 30 yıldır Azeri kardeşlerim kendi meskenlerinden uzaktaydı.

Şusa’yı, gelecek Türk Dünyası kültür başkenti olarak görmekten gurur duyarız.

Ve…

Azebaycan meclisinde şiir okudu; ‘AŞKIMIZ BİR YOLUMUZ BİR’ ,dedi.

Doğu Türkistan Zulmü

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne uyguladığı baskı ve zulümler devam ediyor. Maalesef, hiçbir şey yapılmıyor..

Bu konuda, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Doğan bir yazı göndermiş, bazı bölümlerini aktarmak istiyorum.

Kızıl Kıyamet; Dünya Uygur Türkleri Başmüfettişi Abdülhakim İdris tarafından kaleme alınan ‘Kızıl Kıyamet Çin’in Türk ve İslam Dünyasını Sömürmesi ve Uygur Soykırımı’ başlıklı kitap Washisngton DC de bulunan Uygur çalışma merkezi tarafından neşredildi.

Kitapta, Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği soykırım anlatılıyor.

Bu gün özelikle İslam ülkelerine yatırımlara bakıldığı zaman, Çinli firmaların üstlendiği projelerin sayısının çokluğu ve uluslararası kamuoyunun sessiz kalmasının başlıca nedeni ekonomik ve politik çıkarlar olarak görülüyor.

Tehlike Doğudan geliyor.

Çin’in küresel hakimiyet tutkusu ve İslam’la savaşı var.! Çin Afrika’yı kolonileştiriyor ve Türkiye’de etki merkezi oluşturuyor. Çin Komünist Partisinin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği, Uygur Soykırımı konusunda İslam dünyası ve uluslararası kamuoyu sessiz kalıyor. Bunun başlıca nedeni ekonomik ve politik çıkarlardır..

Nazilerin yaptığı soykırıma benzer bu soykırımı durdurmak için, henüz uluslararası bir uzlaşma sağlanamadı. Bugün İslam ülkeleri yatırımlarına bakıldığı zaman ,Çin’li firmaların üstlendiği projelerin sayısının çokluğu dikkat çekmektedir.

Devlet destekli kapitalist sistem işleten Çin, projelere kendi finans kurumları üzerinden krediler gönderiyor. Bu ülkeler de, Doğu Türkistan konusunda sessiz kalıyor.

Çin BM Güvenlik Konseyi daimi üyesidir ve veto hakkı vardır. Böylece, kendine yönelik her hangi bir yaptırımı veto etmekte savuşturmaktadır. Çin her alanda zulüm yapmaktadır.

Çin’li Yöneticiler her gün genç kızlara tecavüz etmektedirler, hayatlarını cehenneme döndürmektedirler. Yazar, annesine yazdığı mektupta, ‘Çin’in bu zalim düzenin er geç bir gün yerle bir olacağına inancım tamdır. Bu tiran yönetimi Allah bir gün mutlaka cezalandıracaktır ve yok edecektir. Vatanımızın her köşesinde ezan sesleri tekrar duyulacaktır. Bugün vahşiliğe ses çıkarmayanlar hesap günü geldiğinde yüzleri yerde olacaktır. Sevgili anacığım, biz inanıyorum ki yeniden bir araya geleceğiz ya bu dünyada ya öbür dünyada’ diyor.

Dua ediyoruz, İnşallah zulümler bitsin, biz yeniden İlah-i Kelimetullah mücadelemizi başaralım. Çünkü, biz cihangirlik veya sömürü amaçlı iş yapmıyoruz.

Biz Allah’ın adaletini tesis etmeye gayret ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.