1. HABERLER

  2. KONYANINSESİ

  3. Nato Pa 62. Genel Kurulu
Nato Pa 62. Genel Kurulu

Nato Pa 62. Genel Kurulu

AGİTPA Başkanı Muttonen:- "Türkiye'de birkaç ay önce bir darbe girişimi yaşandı ve modern çağımızda demokrasiye karşı gerçekleştirilen saldırıların en açık örneklerinden biriydi. Bu darbe girişimi, aslında demokratik kurumların güçlendirilmesinin ne kadar

A+A-

İSTANBUL (AA) - Avrupa Güvenli̇k ve İşbi̇rli̇ği̇ Teşki̇latı Parlamenter Asamblesi̇ (AGİTPA) Başkanı Christine Muttonen, Türkiye'deki darbe girişiminin, modern çağda demokrasiye karşı gerçekleştirilen saldırıların en açık örneklerinden biri olduğunu belirterek, "Bu darbe girişimi, aslında demokratik kurumların güçlendirilmesinin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Hepimiz, demokrasiye yönelik saldırılara birlikte karşı durmalıyız." dedi.

Muttonen, TBMM'nin ev sahipliğinde düzenlenen NATO Parlamenterler Asamblesinin 62. Genel Kurulundaki konuşmasında, günümüz dünyasında ülkelerin tek başına güvenliğini sağlayamaz halde bulunduğuna işaret ederek, güvenlik için diyalog tesis edilmesi ve ortak zemin aranması gerektiğini vurguladı.

Giderek artan şekilde gerginlik söylemiyle karşı karşıya kalındığını dile getiren Muttonen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizlerden beklenen, güvenlik ve istikrarın sağlanması. Biz, halklarımızın sesi olmalıyız ve bu gerginliklerin azaltılması için çalışmalıyız. Radikalleşme, terör, göç, mülteci akınları ve iklim değişikliği gibi konularla etkili bir şekilde mücadele etmeliyiz ancak henüz bu noktaya gelmiş değiliz. El ele, birlikte çalışarak bu gerginliklerin azaltılmasıyla ilgili olarak artan militerleşme karşısında mutlaka gereken durumda koruma önlemlerini güçlendirmeliyiz. Bu tabii ki yeni bir silah yarışını da beraberinde getirmekte. Uzun vadeli temel ilkeler sayesinde AGİT ülkeleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesi gerekiyor. Bazı ülkelerde temel prensiplerimizin ihlal edildiğini görüyoruz. Egemen bir ülkenin bir başka ülkeyi işgal etmesi, hatta ilhak etmesi, demokratik olmayan seçimlerin yapılması, darbe teşebbüslerinde bulunulması ve ciddi insan hakları ihlalleri önümüzdeki sınamaların sadece birkaç örneğini teşkil ediyor."

Muttonen, göçmen ve sığınmacıların hakları konusunda daha iyi değer ve standartların ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

Göçün altında yatan sebeplere daha fazla dikkat etmek gerektiğini belirten Muttonen, odaklanılması gereken konuları "yoksulluk", "siyasi baskılar", "şiddetli çatışmalar", "iklim değişikliği" şeklinde sıraladı.

- "Demokrasinin güçlendirilmesi açısından birlikte çalışmak önem taşıyor"

Muttonen, siyasi kurumların ve normların baltalandığı dönemlerde, demokrasinin güçlendirilmesi açısından birlikte çalışmanın önem taşıdığının altını çizerek, "Türkiye'de birkaç ay önce bir darbe girişimi yaşandı ve modern çağımızda demokrasiye karşı gerçekleştirilen saldırıların en açık örneklerinden biriydi. Parlamentoya atılan bombaların yarattığı enkazı görmek bizi çok etkiledi. Ağustos ayında da Türkiye'ye bir heyetimiz geldi. Bu darbe girişimi, aslında demokratik kurumların güçlendirilmesinin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Hepimiz demokrasiye yönelik saldırılara birlikte karşı durmalıyız.

Bu bağlamda AGİTPA'da meslektaşlarım tarafından Türkiye'deki son gelişmelere ilişkin dile getirilen endişelere katılıyorum. Bazılarımızın hala anlayamadığı sebeplere dayalı olarak milletvekillerinin tutuklanması ile ilgili endişelerimizi dile getirmek istiyorum. Özellikle böyle zor zamanlarda açık diyaloğa odaklanmalıyız. Bu dönemlerde çoğulcu parlamentonun katılımının daha önemli olduğunu düşünüyorum. Biz de bu alanda ve diğer konularda AGİTPA olarak Türk makamlarıyla yapıcı bir diyalog tesis ettik. Türk makamlarından insan hakları koruma önlemlerinin OHAL esnasında devam ettirilmesini talep ettik. İşbirliğimizin ve görüşmelerimizin devam etmesini umut ediyoruz. 'Türk halkının faydasına olacak şekilde demokrasiyi nasıl daha fazla destekleyebiliriz?' bu alanda işbirliğimizi ve tartışmalarımızı devam ettirmek istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.