1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. NBŞ’nin Sınırlandırılma Önerisi İyi Bir Gelişme
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

NBŞ’nin Sınırlandırılma Önerisi İyi Bir Gelişme

A+A-

Şeker fabrikalarının satılması kararının alınmasıyla birlikte yeniden nişasta bazlı şekerin (NBŞ) kullanılmasıyla oluşan sağlık sorunlarının tartışılması devam ediyor. Bu şekerin kullanıldığı gıda ürünleri tüketildiğinde çok yeme alışkanlığının oluşmasından dolayı sağlık sorunları yaşanılabiliyor. Özellikle şekerli (sakaroz ve NBŞ) besinlerin aşırı tüketilmesiyle insülin direnci gelişmesi, obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları, ciğer rahatsızlıkları gibi birçok hastalıklara yakalanma riski yükseliyor. Ekonomik olarak büyük kayıplar yaşamamıza neden olurken, bu şekerin ithalattan dolayı da paramız dışarıya gidiyor.

Arz-talep açığından dolayı pazara kayıt dışı yollarla nişasta bazlı şeker girişi olduğundan haksız rekabetin yanı sıra, vergi kaybı da yaşanıyor. Şekerde yerli üretimin azalmasıyla ithalatın çok hızlı bir şekilde artması tehlikesiyle cari açığımız yükselirken, ticari dengemiz iyice bozuluyor. Bütün bunların karşısında ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından nişasta bazlı şekerin kullanılmasının sınırlandırılması önerisi yerinde ve güzel bir davranıştır.

Bu öneriye katılarak ve destekleyerek sağlığımızı korurken, ekonomik kayıpların da önüne geçmiş oluruz.

***

Sofra şekeri ve nişasta bazlı şekerin incelemesi için Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu bilim kurulunun sonuç raporunda, genel olarak şekerin kullanımının azaltılmasını, özellikle de NBŞ’nin kotasının artırılmaması ve gıdalarda kullanımının da sınırlandırılması öneriliyor. Konuyla ilgili basın duyurusunda sofra şekeri veya çay şekeri olarak bilinen sakarozun (sükroz) yüzde 50 glikoz ve yüzde 50 früktozdan oluştuğunu hatırlatılıyor. Yine NBŞ’nin mısır, patates, buğday, kasava gibi bitkilerden elde edilebilen sıvı halde bulunan ve bileşiğinde früktozun daha fazla olduğu bir tatlandırıcı olduğu da belirtiliyor. Kullanımı sonrası yaşanılan sağlık sorunlarına gelince, obezite başta olmak üzere kronik hastalıklarda früktozun ciddi rol oynadığı konusunda bilimsel bulgulara işaret ediliyor. İnsülin direnci gelişmesi ve obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları, ciğer rahatsızlıkları gibi birçok hastalıklara yol açtığı yönünde çalışmalar bulunuyor. Sakaroz ve NBŞ içeren besinlerin fazla tüketimi metabolik hastalıkların yanı sıra, obezite ile ilişkili çeşitli kanser türlerinin (kolon kanseri, pankreas, karaciğer ve meme kanseri gibi) gelişimine de zemin hazırlamakta olduğunun bilgileri de veriliyor.

***

Türkiye Bilim Kurulu’nun önerilerinin dikkat çeken son kısmına bakarsak konuyu daha iyi anlamış oluruz. Bu öneriler ise şöyledir: Halen yüzde 10 olan NBŞ kotasının artırılmaması ve gıdalarda kullanımının sınırlandırılarak sıkı denetimi sağlanmalıdır. Yiyecek ve içecek etiketleri üzerindeki şeker içeriği, elde ediliş kaynağı ve früktoz oranı belirtilmelidir. Türk Gıda Kodeksi şeker tebliğine uygun şekilde şeker, glikoz şurubu, yüksek früktoz mısır şurubu, “invert şeker” vb şeklinde açık olarak yazılması sağlanmalıdır. Sağlıklı beslenmenin teşvik edilmesi çalışmaları kapsamında; endüstri tarafından reformülasyon yapılarak, yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanım miktarının asgari düzeye indirilmesine destek olunmalıdır. Toplumumuzda şeker tüketiminin azaltılması için tüketicinin bilgilendirilmesi, tüm topluma bebeklik ve çocukluk çağından itibaren sağlıklı beslenme kültürünün tesis edilmesi konusunda dengeli beslenme politikaları geliştirilmelidir. Sağlık Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde ilgili tüm sektörlerle ve kamu kuruluşlarıyla işbirliğinin sağlanması gerekmektedir gibi sıralayabiliriz.

Sonuçta sağlımızın tehlikeye girmemesi ve paramızın dışarıya gitmemesi için bugünden itibaren nişasta bazlı şeker kullanımından uzak durmalıyız. Ne dersiniz sizce de öyle yapmamız gerekmez mi? Kararı siz verin! 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.