1. YAZARLAR

  2. Furkan Er

  3. Neden Kolay Parçalanıyoruz?-1
Furkan Er

Furkan Er

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Neden Kolay Parçalanıyoruz?-1

A+A-

Türk milleti her devirde bir devlet ile ayakta kalmıştır. Bu başarı bizi diğer kavimlerden ayırıcı bir vasıftır. Öyle ki şu anda ülkenin içinde bulunduğu durumun bize korku vermemesinin yegâne sebebi de yeni devlet kurma hevesi içinde olanların, devlet kurma geleneğine sahip olmamasıdır. Biz Türkler ne kadar devlet kurmakta bir geleneğe sahip olsak da, bir o kadarda devlet yıkmakta aynı başarıyı göstermekteyiz. Her devirde yeni bir Türk devleti yükselirken, ardında bırakılan yıkık bir Türk devleti bulunmaktadır. Cihan tektir, gökte Tanrı tektir bu da demektir ki: yerde hükümdar da (elçi) tek olmalıdır. 

Peki bu durumun başlangıcı neresi?

Oğuz Kağan altı oğlunu ok, yay diye ikiye, torunlarını da birer ongun ile yirmi dörde bölerken, bir düzen kurma niyetinde idi. Ve bu gayet güzelde bir düzendi. Bir boğa kesilir ve her boy payına düşen yeri bilir. Böyle olduğunda ise aralarında tartışma yaşanmaz. Veya görünürde yaşanmaz. Bu durum içten içe kine sebep olur muydu? Belki de…

Şimdi bu kararın sonucuna bakalım. Ok, yay olarak ikiye ayrılan kardeşlerin yay olanları emir verecek, ok olanları ram olacak. Yani iki kardeşten biri devletin sağında olup devleti yönetecek, diğeri ise solunda kalıp ona ram olacak. Fikir güzel peki ya uygulaması? 

Mukan Kağan’ın kutlu Göktürk kağanlığında her şey yolunda gidiyordu. Kendisi doğuda Juan Juanlar ve Çin üzerine akın yaparken, yabgusu İstemi ise batıda Akhunları çoktan yıkmış, Sasanileri yıkmak için Bizansla görüşme halindeydi. Her şey çok güzel giderken İstemi öldü ve yerine Tardu geçti. Sonuç ne mi oldu. Koskoca Göktürk Devleti tamamen birbirinden ayrıldı. 

Oğuz Han boğadan her boya yer gösterdi ve pay verdi. Sonuç ne oldu? Selçuklu hanedandan olan her kişiye fethedilen topraklardan ve fethedilecek topraklardan pay verdi. Bu hal hem ödül, hem görevdi. Herkes Oğuz Han’ın boğasında olduğu gibi yerini biliyordu. Ama bir gün başta güç azaldı ve Büyük Selçukludan Kirman, Irak, Suriye ve Anadolu Selçukluları ortaya çıktı. 

Oğuz Han boğadan pay vermeyip direk olarak her boya bir tane boğa verse durum nasıl olurdu. Her kardeş devletin bir yerini alır, kendinden sonra gelen çocukları toprakları genişletmek için amcalarına ya da kuzenlerine saldırır, bu süreçte düşman güçlenir ve Türk zayıf kalırdı. 

Peki ya doğru sistem ne olmalıydı?

Oğuz Han bir sistem kurdu ve bu sistem haklı bir sistemdi. Ama tek eksiği ucunda birleştirici bir hedefi barındırmaması idi. Veya birleştirici sebebin yeterince anlaşılmaması idi. Cihan hakimiyeti gerçekten birleştirici bir sebepti. Ama her Kağan’ın burada kendini bulmak istemesi bir ego meselesi idi. Yani bir davadan çok bir şahıs arzusu idi. Tarihten örneklemek gerekirse Anadolu’nun kapısına dayanan Timur Han, Bayezid Han’a kendine bağlı kalmasını ve emrine vereceği ordu ile Avrupa’da akınlar yapmasını istiyordu. Amaç güzel bir amaç idi. Bir yanda Çin’e akın yapılırken, bir yanda Avrupa’ya güçlü atların, sert nalları değecekti. Ama sonuç, davaya hizmet edecek şekilde olmadı. Bayezid Han boyun eğmedi ve iki Türk birbiri ile savaştı. Bu ikisinin Göktürklerin doğu-batı ayrımı veya Oğuz Han’ın ok-yay ayrımından hiç farkı yoktu.

Birazda bu tarihi neticeler doğrultusunda yakın tarih ve günümüz ikiliklerine bakalım.

Yarın devam edeceğiz

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.