1. YAZARLAR

  2. Furkan Er

  3. Neden Kolay Parçalanıyoruz?-2
Furkan Er

Furkan Er

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Neden Kolay Parçalanıyoruz?-2

A+A-
  1. yaşını kutlayan Devlet-i Ebed Müddet, artık yaşlandığının farkında idi. Ve artık yerine daha genç, dinamik ve çağın ihtiyaçlarını karşılayan biri geçmeli idi. Bu gencin adına ise Cumhuriyet dediler. Bu durum sadece bir sistem değişikliği veya Göktürklerin yerini Uygurlara bırakması ile açıklanabilecek bir durumdu. Peki biz niye bu kadar derin bir ayrım ile ikiye ayrıldık?

Belki şu şekilde açıklanabilir: Muhalefet parti Cumhuriyet adını taşıyor ve ilkelerini savunuyordu. Buna anti olarak bir devlet ve fikire ihtiyaç vardı ki, tarih zaten bu malzemeyi bize sunuyordu. Geriye tek kalan ise bölünmek oluyordu. İktidar Osmanlı, Solcu Cumhuriyet, Milliyetçi Göktürkleri tuttu.  

Bu sadece devlet ile de kalmadı. Şahıslara indirgenmeye çalışıldı. Lazım gelen şeyler yaptıklarında başarılı ve bugün ki siyasiler gibi birbirleri ile arası kötü olan kişiler bulmaktı. İktidar Abdulhamit’i seçti, Solcular Atatürk’ü, Milliyetçiler Enver Paşa’yı. Her şey tarih ile birebirdi. İktidar o gün Abdulhamit idi, bugün onu sevenler. Muhalefet İttihatçılar ve Enver Paşa idi, bugün her ne kadar iktidarla aynı safta görünse de liderin görüşünden ayrı görüşte olan ve iktidarın muhalefeti olan Ülkücüler. O gün Abdulhamit’in sistemine karşı olan Atatürk idi. Bugün de iktidarın sistemine karşı olan solcular. 

Peki ya işaret olmazsa olur mu?

Tabi ki olmaz iktidar taraftarları yıkılmış bir Osmanlı’nın armasını, elin Mısır’ının isyanında sembol olan bir Rabia işaretini bilinçsizce kendine uyarlayacak. Solcular Atatürk’ün Cumhuriyet ilkelerini kapsayan, say dediğinde sayıp açıklayamayacağı veya uygulamaya koyamayacağı altı oku tutacak. Ülkücüler ise Göktürk sancağında var olan kurdu kendine işaret yapacak. Bu işaretin Türklüğü yansıttığını bilmeyecek. Ve bir parti seviyesine kadar indirecek.

Sonuç kısmına geçmek gerekirse, millet olarak bölünmeye çok müsait bir haldeyiz. Bunun sebebi, şahsi hırsları ülkü sanıp, şuursuzca ardından koşmamız olacaktır. Ne zaman ki Türk milleti güç peşinde koşanların aslında bir ülküsünün olmadığını anlarsa, o gün kendi içinde bölünmekten kurtulacaktır. Bizi birbirimizden ayıran Oğuz Han’ın sistemi değil, şahısların hırsı karşısında, cahil kitlelerin bulunması ve bu güç mücadelesine çanak tutması.

Nasıl düzelir? 

- Liderin fikrini almak yerine, kendi fikrine uygun lideri seçmek ve yetiştirmekle

- Savunduğu ilkelerin neyi temsil ettiğini ve ne ifade ettiğini bilmekle

- Dini cemaatler aracılığı ile değil, Allah’ın kitabında buyurduğu “oku” emrini dikkate alarak kendi anladığı ile yaşamakla

- En basitinden takım tutarken bile aşırı sempatizanlıktan kaçıp, eğlence sektörünün amaca hizmet etmesini sağlayıp sadece eğlenerek bu alanı takip etmekle

- Okumakla 

- Okumakla

- Okumakla

Birçok şey düzelecektir…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.