1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Nerede bir sıkıntı varsa Konya orada’
‘Nerede bir sıkıntı varsa Konya orada’

‘Nerede bir sıkıntı varsa Konya orada’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 75 araç ve 178 itfaiye personeliyle Manavgat ve Muğla’daki yangınlara müdahale ettiklerini belirterek, “Konya; nerede bir acı, nerede sıkıtı varsa orada” diye konuştu.

A+A-

M. Ali Eskipostalcı

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısında Türkiye ve Konya gündemine dair açıklamalarda bulunan Başkan Altay, Manavgat ve Muğla yangınlarında Konya Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyeleriyle birlikte çok önemli çalışmalar yürüttüklerini vurguladı. Altay, “İlk günden itibaren, haberi duyar duymaz hemen 5 itfaiye aracımız ve 13 itfaiyecimiz yola çıktı. Aynı gün 20 itfaiye aracı, 45 personele ulaşmıştık. 28 Temmuz’dan bugüne kadar Konya Büyükşehir olarak 47 araç, 112 personelle çalışmalarımızı yürüttük. Ayrıca ilçe belediyelerimizden de 28 araç, 66 personel olmak üzere toplamda 75 aracımız, 178 arkadaşımız Manavgat ve Muğla yangınlarında yangınların bir an önce söndürülmesi için ciddi bir çaba sarf etti. Canbulan ve veteriner ekiplerimiz de yangında zarar gören hayvanların iyileştirilmesiyle ilgili veterinerlik hizmetlerinde bulundu. Konya; nerede bir acı, nerede sıkıtı varsa orada. Gönül ister ki hiç bu acıları yaşamayalım ama acıların hem etkilerinin ortadan kaldırılmasında, hem ilk anda müdahalesinde, hem de sonrasında Konyalılardan ve sizlerden aldığımız destekle süreci yürütüyoruz” dedi.

Vaka oranları arttı

Konya için en önemli sorunlardan birisinin de su ve suyun tasarruflu kullanılması olduğuna dikkat çeken Başkan Altay, “İçme suyuyla ilgili bir sorun yaşamamak için ekiplerimiz çok yoğun çaba sarf ediyor. Merkezde KOP kapsamında Bağbaşı Barajı’ndan gelen suyu riske etmemek adına şu an itibariyle oradan yüzde 50-55 oranında su alıyoruz. Yüzde 15-20 Altınapa Barajı’ndan, yüzde 30 da kuyulardan takviye ediyoruz. Aslında Ekim sonuna kadar yetecek rezervimiz olmasına rağmen Ekim ayının yağışlı geçmeyeceği ihtimalini düşünerek biraz tasarruflu kullanıyoruz. İlçelerde de kaynaktan beslendiğimiz noktalarda ve yer altı sularında ciddi problem yaşıyoruz. Eldeki mevcut suyu tasarruflu kullanmalıyız. Suyun tasarruflu kullanılması, su bilincinin artırılmasıyla ilgili çalışmalar yapmalıyız” diye konuştu.

Önemli konulardan birisinin de aşı ve aşılama çalışmaları olduğunun altını çizen Başkan Altay, “Maalesef Konya olarak istediğimiz seviyeye gelemedik. Konya’da vaka oranları biraz arttı, bunun daha aşağıya çekilmesi için hepimize görev düşüyor. Lütfen aşılarımızı olalım. Pandemiden hem kendimizi hem yakınlarımızı koruyalım” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.