1. YAZARLAR

  2. Ahmet Kubilay Ekiz

  3. Nerede O Eski Karlar?
Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Nerede O Eski Karlar?

A+A-

Kar, herkesin hayatını etkiledi. Neyi fark ettim biliyor musunuz? Yaşlandıkça duygulardan uzaklaşıyoruz ve hayattan beklentilerimiz fevrileşiyor. Bu çapta bir kar yağışını 8-9 yıllık Konya serüvenimde hiç görmemiştim. Ancak tam çocukluk dönemime denk gelen Merzifon’da benzer, belki daha fazla yağış olduğu oluyordu. Ben çocukken geceleri başlayan kara, saatlerce dua eder sabaha tutmasını isterdim. Tabi amacımız okulların tatil olması ve çılgınlarca kar oynamak oluyordu. İşte o zamanlar yarım metreyi bulan kardan sonra arkadaşlarımla,telefona dahi sahip değilken, anlaşıp aynı anda dışarda oluyorduk. Her aile, çocuğuyla dışarı çıkıp kar oynamaya inerdi. Biz ise ilk karın verdiği heyecanla karın içine batıpdaha sonra organize oyunlar oynardık. Mesela karın çokluğuna göre eskimo evlerine benzer evler, kaleler, duvarlar inşa eder içinde yaşamaya çalışırdık. Ta ki annelerimiz ellerinde terliklerle bizi evlere sürene kadar. Şimdi ise halime üzülüyorum. Karı gördüğü zaman yerinde duramayan ben, kar erise de rutin hayatımıza dönsek diye bekliyorum.

***

Geçen günlerde askerliğini kısa dönem yapmış Sivaslı bir ağabeyim ziyarete geldi yaşadığım lojmana… Kendisi kısa dönem olduğu için yaşı büyüktü ve ağabey- kardeş ilişkisi içerisinde kendisiyle nice güzel zamanlar geçirmiştim. Onun vesilesi ile uzun zamandır çıkmadığım lojman bahçesine indim. Aman Allah’ım bembeyaz bir çarşaf gibi yağmış olan kar hiç bozulmamıştı. Resmen kendimi tuttum karın içine atlayıp ‘melek’ yapmamak için. Yolda belde gördüğüm lojmandaki çocuklar neredeydiler? Neredeydi kartopu oynayan çocuklar, kardan adamlar?  İşte o çocuklar maalesef; dershanelerde, kurslarda ve odalarında ders çalışıyorlar. Ders çalışmayanı bilgisayarıyla, tabletiyle oyun oynuyordu. Görmüyor musunuz dostlar? Tehlikeyi görmüyor musunuz? Önceden analarımız babalarımız -telefon kullanılmadığından-  akşam ezanından önce eve sokmak için köşe bucak bizi ararlardı. Şimdi ise çocukların elinden tabletlerini alamıyoruz. Ağaçlarda meyvelere dalan çocuklar bugün bilgisayar bağımlısı çocuklar haline geliyorlar. Hissizleşiyorlar, sokak kültürünü görmeden büyüyorlar. Koskocaman beton yığınları, etrafı korunaklı çitlerle örülmüş, kapısında güvenlikleri var. Merkezinde yaşam alanları var. Bakıcıları hafta içi baktıkları çocukların elinden tutup çıkarıyor. Hafta sonları ise ailecek ya çıkıyorlar dışarı ya çıkamıyorlar. Resmen feodal düzene geri dönüyoruz. Kocaman kalelerde dışarıyla iletişimi kopuk; okullarına, işlerine zaten arabayla, servisle giden aileler… Bir binada 100 daire var kimse kimseyi tanımıyor. Günler yapılmıyor. Karşı komşu kavramı kenar mahallelerin bir terimi olarak mı kalıyor yoksa? Güvenliğimiz eksik olmasın derken bizi biz yapan bizi ayakta tutan toplumsal ilişkilerimizi mi kaybediyoruz? Dev gibi betonlara binlerce lira döküp kendimize açık hava hapishanesi mi beğeniyoruz?

***

Apartmanımızın önüne sürekli kedi maması koymaya çalışıyorum. Kedi maması derken hazır olanından bahsediyorum. Akmaz kokmaz sadece hayvanlar gelir yer gider. Lakin sürekli birileri götürüp çöpe döküyor. Hâlbuki mamayı koyduğum yerler köşe bucak gözükmesin diye çabalıyorum. Demek ki tek çabalayan ben değilim. Birileri de sürekli bunları dökmek için çabalıyor. En sonunda dayanamadım ve bir not bıraktım. “Yaratılana merhamet etmezsen Yaradan’dan nasıl merhamet bekleyeceksin be adam? Yememesi için döktüğün hayvanların rızıklarının hesabını öbür dünyada nasıl ödeyeceksin? Sana hayvansever ol yardım et demiyorum. İnsan ol, yardım edene mani olma” dedim ve numaramı bıraktım. Baktım ki mama yerinde duruyor ve kâğıdın yeri değişmiş. Demek ki çözüm iletişimmiş.

 

İnovasyon Zamanı

 

Ben bu şiiri yazdım aşık çeşidi

Öyle kar yağdı ki elim üşüdü

Ruhum seni düşününce ışıdı

Her şeyi beni anlayınca anlayacaksın

 

Sezai Karakoç

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.