1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Nerede o Eski Ramazanlar?
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Nerede o Eski Ramazanlar?

A+A-

Çocukluk yıllarımdaki Ramazan’ları hatırlarım hep. 11 Ayın Sultanı bu şehre geldiği zaman insanların içini bir huzur kaplar, herkesin kendine göre tatlı bir telaşı olurdu. Kimse kimsenin kalbini kırmaz, huzur şehrinde insanlar Ramazan’ı tam manasıyla yaşardı. Oruç tutmayan insanlar herkesin içinde yiyip içmez, akşamları da kafelerde çalgılı çengili eğlenceler düzenlenmezdi. Ne güzeldi o eski Ramazanlar…
**
Üzülerek söylüyorum ki şimdi ise tam tersi bir durum yaşanıyor. Kimsenin kimseye saygısı kalmadı, oruç tutmayan insanlar toplumun içinde bir şeyler yiyip içiyor, akşamları ise kafelerde canlı müzik eşliğinde eğlenceler düzenleniyor. Kimseye oruç tut deyip özel hayatına müdahale ederek eğlenme diyemeyiz elbet. Ama insanların en azından Ramazan ayı içerisinde olduğumuz için toplum içerisindeki hal ve hareketlerine biraz daha dikkat etmesi gerekir. Ne demek istediğimi geçen akşam şahit olduğum bir olayla kısaca açıklamak istiyorum.
***
İftarımı yaptıktan sonra çayımı alıp dinlenmek üzere balkona oturdum. İftar vakti nedeniyle sessizleşen sokaklar kısa süre sonra eski halini aldı. Yatsı ezanının okunmasıyla birlikte insanların teravih namazına gidişini gözlemledim bir süre. Tam balkondan kalkıp içeriye girerken mahallemizdeki bir kafeden müzik seslerinin yükseldiğini duydum. Yanlış duymuş olabileceğimi düşünerek dışarıya çıktım ve kafenin bulunduğu yere gittim.
***
Duyduklarım doğruydu. Bir yandan teravih namazının sesi duyulurken diğer yandan bu kafeden yükselen canlı müzik sesi camiden gelen sesi rahatlıkla bastırabiliyordu. Müzik sesi tüm mahalleyi inletirken, gerçekleştirilen havai fişek gösterileriyle de ortam kısa sürede görsel şölene dönüştü. Yaşanan bu tatsız olay ben dâhil birçok mahallelinin de sözlü tepkisine neden oldu.
***
Biraz önce de dediğim gibi kimsenin özel hayatına yaşantısına karışma hakkımız yok. Ama unutulmaması gerekir ki bir kişinin özgürlüğünün bittiği yerde diğer insanın özgürlüğü başlar. Herkes dilediğince eğlenebilir ama başkasının haklarına zarar vermeden. Eğlence mekânlarının Ramazan ayı içerisinde ticari kaygı gütmeden eğlence hayatına ara vermesi gerektiği kanaatindeyim. Dilerim böylesi olaylar en azından Ramazan ayı içerisinde tekrar yaşanmaz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum