Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nereye Gidiyoruz?

A+A-

Bu soru bu günlerde iyiden iyiye önemini arttırdı. Öyle ki neredeyse halkın tamamına yakını kararsız ve diken üstünde. Geçenlerde Cumhurbaşkanı ‘İslami güncellemek lazım’ gibi bir laf attı ortaya. Hemen bütün cemaatler birleşti karşısında işte sıra bize mi geliyor filan diye. Cübbeli lakabıyla bilinen Benimde gülerek bir şeyler öğrendiğim Ahmet Hoca etrafında bütün cemaat liderlerini toplayarak hepimizin bildiği Sarı Öküz hikâyesini anlattı. Bilmeyenler için kısaca anlatayım:

‘Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş. Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.

SUÇ HEP O SARI ÖKÜZ'DE

 Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:

"Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz’de. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım."

 Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz'’ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.

Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk'u istemişler:

"Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim."

Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk'’u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.

NEREDE KAYBETTİK BİZ BU SAVAŞI?

Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda öküzler zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek, “Verin bize şunu, yoksa karışmayız” demeye başlamışlar.

Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, "Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük" diye sormuş.

Boz Öküz, Benekli Öküz’ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli "Biz" demiş, "Sarı Öküz''ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı.."

Cübbeli bu hikâyeyi anlatarak hem güldürüyor hem de mesaj veriyordu bir yerlere ‘sarı öküzü vermeyeceğiz ‘ diyerek. Şimdi halk açısından ele alalım konuyu Halk dini konularda gerçekten çok bilinçsiz. Bulduğu bütün Arapça metinleri insanlara ‘hadis’ diye anlatan bazı zatlara inanarak neyi var yoksa bu insanlara için ortaya koyup harcamakta. Esas olan asıllardır. Siz bir konun asıl meselesini anlatmadan detaylara giremezsiniz girerseniz insanlar sizi anlamayacak ve koşullu bir şekilde önyargılı yaklaşacaktır. İslam’la alakası olmayan birçok şey şu an insanlar için farz gibi görülmektedir. Çok acil bir şekilde insanlar hangi dine inanıyorsa bakın özellikle yazdım bunu sadece Müslümanlar yaşamıyor bu coğrafyada inandıkların dinin asılını anlamaları için devlet eliyle gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Toplum yaşamı için gerekli bütün kurallar yasaklar bütün hak dinlerde de ya haram ya da helal şeklinde ayrılmıştır. Konuyu İslam üzerinden açtığımıza göre İslam dininden örnekler vererek anlatalım. Eğer insanlar geçek manada İslam dininin kurallarını yerine getirmiş olsa ne hırsızlık, ne fuhuş, ne uyuşturucu, ne sapıklık, ne de kumar illeti başlarına bela olacaktı. İnandığını söylediği dinini bilmediği için ve o dinin cennet-cehennem kavramlarına, bu dünyanın öbür dünyasına olan inancını bilmediği için hem bu dünya da hem de diğer tarafta halleri içler acısı. Benim kanaatim bu işe devlet el atmalı. Bence İslam’dan önce diyanetin güncellenerek insanlarla gerçek İslam’ı tanıştırılması lazım. Bir an önce gerekenin yapılacağı umuduyla…

           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.