1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Nevşehir’deki İddialar Havada mı Kalacak?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nevşehir’deki İddialar Havada mı Kalacak?

A+A-

Nevşehir’in, üniversite hayatını Konya’da yaşamış genç belediye başkanı Rasim Arı geçen hafta önce sosyal medya hesabından “Görevden alınmam söz konusu değil” şeklinde bir açıklama yaptı, üç beş gün sonra da ilerleyen sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa ettiğini duyurdu. Nevşehir’de nelerin yaşandığını hadiseleri yakından takip eden dostlarımızdan öğrenmek gerekiyordu, biz de öyle yaptık.

Bize ifade edildiğine göre yolsuzluk söylentileri önceki dönemde zaten ağızlara sakız olmuş. Bunun üzerine de adaylık döneminde Arı, göreve seçilmesi halinde iddiaları araştıracağı sözünü vermiş. Nevşehir’deki dostumuz sözlerine “AK Parti’yi AK Partililer bitiriyor” diyerek başladı ve devam etti: “Belediye’deki bir memurun 34 ev sahibi olması yolsuzluklara dair önemli bir argümandı. On bin cemaat kapasiteli Külliye Camii inşaatında da yolsuzluk yapıldığıyla ilgili akılları zorlayan söylentiler ortalıkta dolaşıyordu. Daha bunlar gibi pek çok iddia da var. Rasim Bey adaylığı döneminde bu söylentilerin sonunu getirmek, gerçeği açığa çıkarmak üzere çalışacağını söylemişti ama seçildikten sonra hangi noktaya ulaştı bilemeyiz.”

Rasim Arı hangi gerekçeyle istifa etmiş olursa olsun; Nevşehir’deki söylentileri aydınlatacak çalışmalar yapılmalıdır. Her kırık kol yende tutularak iyileşmez.

KONYA MODELİ

BELEDİYECİLİK

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay hafta sonunda sosyal medya hesabından, belediyeye ait metan gazından elektrik enerjisi üretim tesislerinde geçen yıl 78 milyon 294 bin 638 kilowatt elektrik üretildiğini, önceki rakamlarla toplam üretimin 456 milyon 330 bin 518 kilowatta ulaştığını açıkladı. Başkan Altay açıklamasının son kısmına -Doğayı koruyan, Konya Modeli Belediyecilik- ibarelerini de ekleyerek önemli bir mesaj verdi.

Konya Belediyesinin elektrik ürettiği bu yerler halk diliyle çöplüklerdir. Çöp alımına kapatılarak rehabilite edilen Aslım Katı Atık Sahası, Konya Entegre Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi ile Akşehir Katı Atık Düzenli Depolama Sahasından milli ekonomiye sağlanan katkıların örnek alınması gerekiyor.

KARATAY’DA

İNCE DÜŞÜNCELER

Bir müddet evvel salgına yönelik önlem tedbirleri kapsamında kapatılan park alanımızdan elektrik direkleri de -değiştirilme gerekçesiyle- sökülünce etraf karanlığa gark olmuştu. Zaman geçmesine rağmen yeni direkler gelmeyince Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya durumu aksettiren bir mesaj gönderip, çözüm beklediğimizi ilettik. Birkaç dakika içinde de “Sabah ilgilenelim, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim” şeklinde bir mesaj aldık. Ertesi sabah güne iş makinalarının sesiyle uyandık. Baktık ki ekipler gelmiş, yeni direkleri monte ediyordu.

Birkaç gün sonra da arka caddede kendi halindeki höyük üzerinde düzenlemeler başladı. Daha önce, sokak hayvanlarının, hatta balicilerin eğlendiği ve yoldan geçenleri ürperten höyük şimdi pırıl pırıl yürüyüş yolları, yemyeşil çimleriyle salgın sonrasında mahalle halkının hoş vakitler geçireceği bir mekân hüviyeti kazandı.

Bir ara Dr. Ahmet Nihat Baysal da sosyal paylaşım ağında Konya Şehir Hastanesi’ne giden bir caddenin çevre yoluna bağlanan kavşağındaki darlığa işaret ederek, yarım metre genişletme ile trafiğin çift şeritli olarak akıtılması önerisinin Karatay Belediye Başkanı Kılca tarafından dikkate alınıp ertesi gün gerekli düzenlemelerin başlatıldığını yazmıştı. O yol da hakikaten bu öneri sayesinde düzene girdi. Bu tür duyarlı davranışlar hem kalite ve verimliliğe katkı sunuyor hem de gönülleri hoş ediyor. Bu da Konya modeli belediyeciliğin bir başka örneğidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.