Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Nihayet!

A+A-

Bir zamanlar Kombassan gökdelenini de içine alan, Mostar Köprüsü’nün, tarihi mekân örneklerinin, kafeteryaların ve eğlence merkezlerinin bulunduğu bir park vardı. İnsanlar bu parka gider, hoşça vakit geçirir, dinlenir, çayını kahvesini içer, eşiyle dostuyla sohbetler ederdi. Çocuklar için de oldukça eğlenceli bir mekândı burası. Kocaman havuzu, beraberindeki su sesi insanların içine huzur verirdi. 7’den 70’e herkese hitap ederdi bu park. Yerli misafirleri kadar yabancı misafirleri de olurdu. Gün gelir annelerimiz önemli konuklarını burada ağırlardı. Yani şehrin merkezindeki havası temiz sayılı alanlardan birisiydi burası. Necmettin Erbakan Parkı’ndan bahsediyorum. Bizim nesil iyi hatırlar o parkı. Bizim nesil diyorum, çünkü o parkın son şahitleri sanırım bizler olduk. O parka gittiğim ilk günü daha dün gibi hatırlıyorum. Halam kuzenimle beni uzun yıllar önce bir cumartesi günü eski adıyla Afra olan, Makromarket’e gezmeye götürdü. Şehrin ilk devasa gökdelenine geldiğimizde içimiz kıpır kıpırdı. İlk kez yürüyen merdivenlere binmenin heyecanıyla oradan oraya koşturmuş olmalıyız ki çok yorulmuştuk. Makromarket’ten halamın uzun ikna çabaları sonucu çıkmıştık. Arka taraftaki o iç açıcı parkı gördüğümüz zaman ise heyecanımız daha da artmıştı ve koşarak gitmiş o parka gücümüz tükenesiye kadar oynamıştık.

***
Sanırım o günden sonra parkı ilk ve son görüşüm oldu. O günlerden sonra güzelim park boşaltıldı, yerine harabe, boş bir alan geldi. Geçtiğimiz yılların sonuna doğru yaptığım bir araştırma haberinde parkın Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırıldığını öğrendim. Eski halinden eser kalmayan parkı biraz detaylı olarak incelediğimde, her bir köşesinin çöplük haline duyarsız kişilerce getirildiğini üzülerek gördüm. Esnafın söylediğine göre bölge, park kaldırıldıktan sonra tinercilerin, sarhoşların evi haline geldi. Bu kadar anlattık ama parkın nerede olduğunu bilmeyenler için en belirgin şekilde söyleyelim. Necmettin Erbakan Parkı, Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlık, maliye ve MEDAŞ binalarının tam ortalarında yer alıyor. Yani şehrin en önemli merkezlerinden birinde…
Konya Büyükşehir Belediyesi esnafın feryadını duymuş olsa gerek, aradan uzunca bir zaman geçtikten sonra parkı yenileme kararı aldı. Ya da seçim arefesinde olmanın verdiği telaşla Sayın Başkanımız geçmiş yıllarda gözünden kaçan yerleri jet hızıyla restore etmeye başladı. Necmettin Erbakan Parkı’nın yapılacak tadilatla eskisinden daha güzel bir hale geleceği kesin. Restorasyonla birlikte 20 bin metrekarelik alanda 2 milyon liranın üzerinde harcama yapılarak, yeni yeşil alanlar, havuzlar, gezinti alanları yapılacak. Kendi adıma son derece memnun olduğumu belirtmeliyim. Ama çalışma bu kadar gecikmemeliydi. Büyükşehir Belediyesi’nin ihmali nedeniyle kent merkezinde bu alan bakımsızlığa terk edildi. İyi ki seçimler yaklaştı. Yoksa bu park eskisi gibi kaderiyle baş başa kalacaktı.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.