1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Nisan Yağmuru Toplama Bereketi
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nisan Yağmuru Toplama Bereketi

A+A-

Bahar aylarına merhaba dediğimiz şu günlerde Konya başta olmak üzere Anadolu'da ‘şifalı’ olarak kabul edilen nisan yağmurlarını biriktirme geleneği yerine getirilmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre, nisan yağmurlarıyla birlikte taşınan maddeler yeryüzüne düşüyor, bu yağmurların ise içme ve kullanma sırasında bu özellikleri sebebiyle yarar sağladığı, cilde ve saça etkileri olduğu tahmin ediliyor. Rumi Takvime göre, Nisan ayının 2. yarısından 13 Mayıs’a kadar yağmur sularının temiz kaplarda toplanarak biriktirilmesi daha sonra kullanılması adet haline geldi. Nisan yağmurları sırasında, havadaki bu zerrecikler yağışla yeryüzüne düşer. Ancak hava kirliliğinin yoğun olduğu kentlerde, havada asılı bulunan çeşitli karbon ve kükürt partikülleri ile çok sayıda zararlı kimyasal madde parçacıkları da yağmur sularına karışacağından, havası kirli yerlerde yağmur suları faydadan çok zarar veren bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir.

***

Havanın temiz olduğu ve kirletici unsurların bulunmadığı yerlerde, nisan yağmurlarının temiz kaplarda toplanarak kullanılması, sağlık açısından son derece faydalı. Nisanda yağan yağmurlar, vücuda zindelik ve enerji kazandıran kullanılabilir demir maddesi içerir. Nisan yağmurlarıyla, kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarı, en doğal yoldan geri kazanılabilir. Selçuklu döneminde güzel şehrimiz Konya’da nisan yağmurları kaplarda toplanıp hastalara şifa olarak dağıtılırdı, yemeklere konulurdu. O dönemde şehrimizdeki Mevlana dergahında Mevleviler, 'nisan tası' adı verilen kaplara topladıkları nisan yağmurlarını, gelen misafirlere ikram ederlerdi, bu suyun bazı dertlere şifa olacağına inanırlardı.

***

Nisan yağmuru biriktirme geleneği özellikle Konya'nın kırsal bölgelerinde çeşitli şekillerde yaşatılıyor. Nisan yağmurlarının şifalı olduğuna inananlar, yağmur yağarken leğen benzeri geniş ağızlı kapları açık alanlara bırakarak, içine yağmur sularının dolmasını sağlıyor. Bu kaplarda biriken sular, daha sonra bidonlara aktarılarak çeşitli şekillerde kullanılıyor. Saçları uzamayanlar başlarını bu nisan yağmuruyla yıkarken, temiz kaplarda toplanan suları, baharın bolluk ve bereket getirmesi ya da hastalıklardan arınılması düşüncesiyle de içenler oluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.