1. HABERLER

  2. Nitelikli insan kaynağı için OSB okulları kurulacak
Nitelikli insan kaynağı için  OSB okulları kurulacak

Nitelikli insan kaynağı için OSB okulları kurulacak

Büyükdede, “Nitelikli insan kaynağı için Organize Sanayi Bölgeleri’nde kurulan meslek okulları çok önemli" dedi.

A+A-

Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Atölye Binası ve Spor Salonu’nun açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Nitelikli insan kaynağı için  Organize Sanayi Bölgeleri’nde kurulan meslek okulları çok önemli. Kütükcü başkanımızla birlikte 300 OSB’de 300 okul projemiz var” dedi.

 

Mehmet Günnar

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Atölye Binası ve Spor Salonu’nun açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Konya Sanayi Odası Başkanı MemişKütükcü, Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Konyalı iş adamı Mehmet Ali Atiker, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Günümüz imkanlarının geçmişe göre çok daha fazla olduğunu ifade eden Büyükdede, “Şuan Türkiye çok büyük bir gelişimin arifesinde. Birçok ülke belirli bir yere kadar yükseldi ve daha sonra yükselişleri durağanlaştı. Ama Türkiye’nin durmak gibi bir lüksü yok. Türkiye’deki sanayi hala bebek seviyesinde. Gelişmiş durumda değil. Türkiye’de sanayiye ayrılan alan sadece binde 3. Bu rakam İtalya’da yüzde 2, Fransa’da yüzde 2.5, Almanya’da ise yüzde 4.5 civarında. Rakamlara bakacak olursak bizim İtalya’ya bile yetişmemiz için sanayi alanlarımızı 10 kat artırmalıyız. Bunun için de nitelik insan kaynağı ihtiyacı karşılanmalı. Bu nedenle Organize Sanayi Bölgesi’nde(OSB) kurulan meslek liselerine büyük önem veriyoruz. Bu okullarda okuyan öğrencilerimiz ara eleman değil, aranan eleman durumunda. Bu nedenle Kütükcü başkanımızla ortak projemiz var. 300 OSB’de 300 meslek okulu yapacağız. Şuan 37 OSB’de okulumuz var. Nitelikli insan kaynağı kesinlikle karşılanmalı” dedi.

Konya sanayisi için önemli

Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Konya sanayisi için çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Kütükcü ise, “Kısa bir süre önce eğitim hayatına geçmesine rağmen okulumuz şuanda en çok tercih edilen meslek okulları arasında en önlerde geliyor. Biz artık ara eleman değil, aranan eleman yetiştiriyoruz. Okulumuz tam bir şehir projesi. Şuan sınavla okulumuza yerleşen ilk 40 öğrencimize ve 9’uncu sınıftan 10’uncu sınıfa geçerken yıl sonu ortalamasına göre ilk 40’a giren öğrencimize 300 lira burs bağlıyoruz. Okulumuz şehir merkezine uzak olduğu için ücretsiz servis sağlıyoruz. 200 kişilik ücretsiz yurdumuz var. Bu yatırımlar geleceğe güvenle bakmamızı sağlayacak yatırımlardır. En kıymetli yatırım insana, eğitime yapılan yatırımlardır. Ben inanıyorum ki öğrencilerimizde hem bizlerin hem de öğretmenlerimizin emeklerini daha fazla çalışarak ve üreterek boşa çıkarmayacaktır” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.