1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Nitelikli İş Gücü Pazarı Yükseltiyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Nitelikli İş Gücü Pazarı Yükseltiyor

A+A-

Günümüz şartlarında nitelikli iş gücüne sahip kurumların marka ve pazar değeri yükseliyor. Rakiplerine oranla bu kurumların yüzde 30 ile 40 arasında daha yüksek marka ve pazar değerine sahip olduğunu görülüyor. Çünkü nitelikli iş gücüne yeterince değer veren ve uygulayan kurumlar pazarda daha fazla söz sahibi oluyorlar. Bunun için İç ve dış piyasada söz sahibi olmanın en önemli unsurlarından olan nitelikli iş gücüne gereken önemi vermeliyiz. Şehrimizde ve ülkemizde yeterli olmayan nitelikli iş gücü anlayışına daha fazla yaygınlaştırmalıyız.

&&&

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin (KSS Türkiye) ‘Türk İş Dünyasında İşletmelerin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Uygulamalarında Eğitim’ raporuna göre, nitelikli iş gücüne sahip kurumların markaları rakiplerinin markalarından daha fazla tercih edildiğini açıklıyor. Nitelikli iş gücüne yönelik kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları, işletmelerin rekabet gücünü artırıyor. Diğer taraftan stratejik olarak da hedef kitlelerine ulaşmada güçlenmelerini sağlıyor. Ekonomik sorunlarının çözümüne de olumlu olarak katkı sunuyor. Rapora göre,Türkiye’de işletmelerin gerçekleştirdiği kurumsal sosyal sorumluluk proje ve uygulamalarında eğitim en çok işlenen konuların başında geliyor.

Konuyla ilgili KSS Türkiye Başkanı Serdar Dinler “Ülkelerin ekonomik ve sosyal olarak kalkınması, daha rekabetçi ve daha inovatif olması için eğitim en önemli kriterlerden biri. Bu nedenle işletmelerin de eğitime önem vermesi kaçınılmaz bir olgu. İşletmelerin hazırladıkları kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde eğitim konusu sadece tüketiciye erişim için araç olmaktan çıkıp, mikro ölçekte şirketlerin ve makro ölçekte ülkenin eğitim ihtiyaçlarına yanıt verecek ölçüde değerlendirilmelidir” diyor.

Dinler, nitelikli iş gücü anlayışının yaygınlaşması için eğitimin vazgeçilmez olduğunu vurgularken, ancak söz konusu eğitimin tüketiciye erişim aracı olarak görülmesinin yanlışlığını hatırlatıyor. Eğitimin nitelikli iş gücünün gelişimine yönelik olmasına dikkat çekiyor.

&&&

Gelecekte nitelikli eleman bulmanın daha da zorlaşacağını ve bu sıkıntısının artacağını düşünürsek şimdiden bu konuya gereken önemi vermeliyiz. Ülkemizde de nitelikli iş gücünün oluşması için eğitime daha fazla önem vermeliyiz. Tabi ki söz konusu eğitimde inovasyon, girişimcilik ve teknoloji kültürü ağırlıklı olmalıdır. Sonuç olarak nitelikli iş güne sahip olmak iç ve dış pazarda söz sahibi olmanın yollarından birisi ise, bugünden itibaren eğitime yönelinmelidir. Ancak bu eğitim geleceği düşünerek ele alınıp uygulanmalıdır.

Unutmamalıyız ki, dünya genelinde nitelikli iş gücüne önem veren ülkeler her zaman pazarda söz sahibi olmuş ve markaları tercih edilmiştir. Bundan dolayı da bizim yapmamız gerekende bellidir. Oda Nitelikli İş Gücü anlayışının yaygınlaştırmaktır. Artık dünya genelinde bu anlayışı geliştiren ve uygulayan ülkeler pazarda söz sahibi ise, ülke olarak ve şehir olarak bu alana eğilmeliyiz. Öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.