1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Noel Çam Katliamı mı?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Noel Çam Katliamı mı?

A+A-

 

Kurban Bayramını haksız bir şekilde ‘hayvan katliamı’ gibi gösterenler, Noel kutlaması için kaç bin milyon “ağacı katlediyor” acaba? Londra’da yaşadığım dönem, Kurban Bayramı ile Noel arka arkaya gelmişti. Sohbetlerde ikisini karşılaştırmak kaçınılmazdı; Müslüman ve Hıristiyan arkadaşlar her sohbetimizde farklı ve benzer yönlerimiz konuları mutlaka açılıyordu ve söz gelip Kurban Bayramıve Noel’e dayanıyordu.

*

Onlar kan görüyordu, biz yardımlaşma, onlar vahşet görüyordu bizfedakarlık kurbanda… Dilim döndüğünce anlatıyorum hala.

*

Söz sırası bana geldiğinde, “…ya siz Hz. İsa üzerine inecek inancı ile süslediğiniz bunca ağacı nereden buluyorsunuz? Ormandan kesip getiriyorsunuz, yaptığınız bir ağaç katliamı değil mi?... Üstelik Noel sonrasında Londra’nın yollarında biriken ağaçtan çöp dağlarına ne diyorsunuz?...” diye sordum.. Ve  “…basit bir hesapla dünyada kaç milyar Hıristiyan Noel’de çam ağacı süsledi yani kaç yüz milyon çam ağacı katledildi? Ne olacak bu ağaçların sonu? Bayram görüntüsünde ağaç katletmehakkınız yok, yazık değil mi?” diye devam ettim…

*

Birisi “…ama biz plastik ağaç kullandık” diye savundu kendisini. Özrü kabahatinden büyük.  “İyi de plastiğin üretimi zaten zararlı bir süreç doğa için, çöp olan plastiğin yok edilmesi ise ayrı bir facia... Buna karşılık Müslümanların Kurban Bayramında kestiği hayvanlar, insanların beslenmesinde en temel besin kaynağı, kemiğinden derisine her parçası farklı bir sanayi dalınaham madde… Peki ya Noel hatırına kesilen ve sonra çöplüklere dağ gibi yığılan bu canım ağaçlar ne olacak? Çöp!”

*

Bu açıdan hiç düşünmemiştim dedi diğer birisi. Sohbet devam etti, gitti. Ve gitmekte.

*

Kendimize dönersek, onların bizim inançlarımıza, değerlerimize saldırması çok doğaldır. Doğal olmayan Müslümanların dışarıya verdiği imajdır! 

*

Büyük soru ise şudur: Noel ile yılbaşı kutlaması arasındaki farkı bilmeden yılbaşı kutlayanları eleştiren Müslümanlar, temel ibadetlerimizden olan Kurban Bayramını onlara, ibret ile örnek alacakları şekilde bir medeniyet gibi mi, yoksa İslam’ı eleştirmeleri için fırsat veren bir vahşet gibi mi icra etti?

*

Bir gün Müslüman olmayanlar da Müslüman bayramlarını taklit veya takip eder mi? Aslında zor değil ama biz Müslümanlar önce kendi aramızdaki hoşgörüyü geliştirmeliyiz ve “akılsız iman” ile hurafeyi din zannetmeyi bırakıp, “akıllı iman” ile gelişmeyi, muasır medeniyet seviyesine ulaşmayı hedef edinmeliyiz…

*

Görün o zaman kimler nasıl takip ve taklit ediyor. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.