1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Numune Referanduma Yetişebilecek mi?
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Numune Referanduma Yetişebilecek mi?

A+A-

Hastalık cidden çok zor ve eziyetli bir şey. Vücuttaki bir organizmanın görevini yerine getirememesi nedeniyle ortaya çıkan hastalık türleri, kimi zamanaylarca hatta yıllarca geçmek bilmiyor. Allah kimsenin başına kaldıramayacağı kadar büyük bir hastalık vermesin. Bir de hastaneler var ki, sağlam olarak giden insan hasta olarak çıkıyor. Sanırım hangi hastaneden bahsettiğim az buçuk anlaşılmıştır. Aramak için çok uzağa gitmenize gerek yok, hemen yanı başımızdaki Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden bahsediyorum… Eski Numune Hastanesi’nin 2011 yılında yıkılmasıyla başladı Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hasta çilesi. Yaklaşık 6 yıldır da bu yükü çekiyor hastane. Ama son zamanlarda artan nüfusla birlikte Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi hasta yoğunluğunune yazık ki kaldıramaz hale geldi.

***

Geçtiğimiz günlerde yaşadığım bir rahatsızlık yüzünden ben de Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi olmak zorunda kaldım. ‘Kaldım’ diyorum çünkü yakınımda tedavi olabileceğim başka bir devlet hastanesi yok. Hastanenin kapısından girip şöyle içeriye bir baktım da her polikliniğin önünde uzun kuyruklar vardı. Kimi sıra almaya çalışıyor, kimi ise tahlil sonucunu göstermenin derdinde… Sadece poliklinikler önünde değil, hastanenin hemen hemen her yerinde vaziyet bu şekilde. Kan tahlili vermeye gidiyorsunuz, önünüzde uzun kuyruk, üstelik yaptırdığınız tahlillerin sonuçlarını öyle hemen alamıyorsunuz da… Hastane içerisinde Suriyeli hasta da bir hayli fazla. Çoğu Türkçe bilmediği için hastane içerisinde oradan oraya savruluyorlar. Personelle doğru iletişim kuramadıkları için de kimi zaman tartışmalar ortaya çıkıyor. Üstelik bu durum bir gün değil, haftanın 7 günü bu şekilde.

***

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde durum kısaca bu şekilde. 2011 yılında yıkılan Numune Hastanesi’nin 2014 yılında hizmete girmesi planlanıyordu. Fakat yüklenici firma tarafından yaşanan sıkıntılar nedeniyle hastane verilen sürede tamamlanamadı. Bir süre sonra tekrar yapımına başlanan hastanede şu an çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz yıl eylül ayında Konya’nın sağlık yatırımlarını değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, hastaneyi 2016 yılı 29 Ekim’de açmayı hedeflediklerini, fakat bazı nedenler ve uygunsuz hava koşulları nedeniyle açamadıklarını aktarmıştı. Baloğlu, toplantısında hastanenin 2017 yılı ocak ayı itibariyle hizmete hazır hale geleceğini de vurgulamıştı.

***

Bugün 20 Şubat 2017 Pazartesi… Numune Hastanesi henüz faaliyete girebilmiş değil. Yapımı yılan hikayesine dönen Numune Hastanesi’nin Mart 2017’de çalışma süresi dolacak. Geçtiğimiz günlerde aldığım bir bilgiye göre Numune Hastanesi’nin mart ayında bitirilerek, Nisan ayında hizmete girmesi planlanıyor. Biz de öyle temenni ediyoruz ki, Numune Hastanesi bir an önce hizmete girsin ve Konya Eğitim Araştırma Hastanesi’nin üzerindeki yükü alsın. Ha bu arada 16 Nisan’da da referandum var. Bakalım Numune Hastanesi referandum öncesi hizmete girebilecek mi? Merakla bekliyoruz

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.