1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. O, Çok Yönlü Bir Hocaydı…
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

O, Çok Yönlü Bir Hocaydı…

A+A-

Milli Nizam Partisi’nde başlayıp Saadet Partisi’ne kadar uzanan politika yolunda siyasetin renkli siması, liderlerin bile ‘Hocam’ diye hitap ettiği ve herkesin sevgisini saygısını kazanmış bir lider olan Necmettin Erbakan, ölümünün 7. yılında birçok kişi kurum ve kuruluş tarafından anıldı ve anılmaya da devam ediyor.

Milli Nizam Partisi ile başlayan siyasi hayatı engebelerle dolu olan ancak Türk Milleti’ne duyduğu güven ile Türkiye'nin aydınlık ve müreffeh geleceğine olan sarsılmaz inancı sayesinde yılmadan yoluna devam eden 54. Hükümetin Başbakanı Necmettin Erbakan, siyasi hayatını hep Konya’dan yürüttü ve birçok Konyalı’dan daha çok Konya sevdalısı oldu.

Hocanın meşhur olan ve sonra da birçok siyasinin kullandığı söz “Milli Görüş Çadırının Orta Direği” de bunun bir ispatıdır. Ahlak ve maneviyat, adalet ve barış sözlerini her fırsatta kullanan ve bunlara olan inancını vurgulayan Merhum Erbakan, siyasi hayatı boyunca milli kalkınma hamlesini dilinden düşürmemiştir.

***

Kendine has üslubu, hal ve hareketleriyle her ne kadar sık sık eleştiri alsa da inandığı yolda taviz vermeden yürüyen ve herkesin ‘Hocam’ diye hitap ettiği Necmettin Erbakan’ın kıymeti de diğerleri gibi ölümünden sonra daha iyi anlaşılmıştır. Sağlığında kendisine rakip olanlar bile en doğru yolun onun çizdiği yol olduğunu görmüşlerdir. Ülkenin milli değerlere önem vererek kendi kendine yeten bir sanayiye sahip olması gerektiği görüşünü savunan ve bu yolda her ne kadar eleştirilsede birçok yatırımın temelini atan Necmettin Erbakan, ekonomide de şahsına münhasır uygulaması “Havuz Sistemi” ile de önemli bir yenilik getirdi. Böylece ülke ekonomisinin düzlüğe çıkmasına önemli katkılar sağlamış ve sistem her kesimden kabul gören örnek bir model olmuştur.

***

Cumhurbaşkanlığı makamına ulaşan Turgut Özal, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok ünlü ve başarılı ismi siyasete kazandıran Erbakan Hoca, olağanüstü kişiliği, bilgeliği, ahlakı, vizyonerliğiyle ülkemize çok büyük hizmetlerde bulunmuş ve adeta ülkenin ufkunu açmıştır.Sağlığında eleştirenler, hocanın tutum ve davranışlarını beğenmeyenler bile sonradan saygı duymuş ve hakkını teslim etmişlerdir. Hatta bunların önemli bir bölümü de hocanın cenaze törenine katılarak gözyaşı dökmüşlerdir. Bu konuda şahsım adına cenaze törenine katılanlar için ‘Keşke sağlığında oy verselerdi’ dediğimde ben de az eleştiri almamıştım. Mekânın Cennet olsun Hocam... Eserlerin, fikir ve düşüncelerin yaşıyor ve yaşatılıyor... Ruhun şad olsun…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.